Dbanie o kręcone włosy to nie lada wyzwanie – wie o tym każda ich szczęśliwa posiadaczka. I choć każde loki są inne, mają podobne wymagania – chcą być odpowiednio nawilżone, wygładzone, odżywione i sprężyste. Co zrobić, aby móc cieszyć się właśnie takimi zdrowymi pasmami każdego dnia? Przede wszystkim należy świadomie podchodzić do ich pielęgnacji, a następnie zachować w niej regularność – te aspekty to podstawa metody CG, czyli znanej już na całym świecie metody Curly Girl opracowanej specjalnie dla posiadaczek kręconych włosów. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polega ta metoda oraz jakich produktów używać, a jakich się wystrzegać, aby zachować doskonałą kondycję loków.

Metoda Curly Girl – na czym polega?

Metoda Curly Girl opracowana została w USA przez znaną ekspertkę od loków Lorraine Massey, autorki książki “Curly Girl: The Handbook” wydanej w 2010 roku – od tego czasu zasady metody Curly Girl, kosmetyki oraz produkty, które są polecane i odradzane w jej ramach uległy zmianie, jednak jej rdzeń pozostaje taki sam: chodzi o to, aby dbać o loki kompleksowo, wydobywając ich naturalny skręt, ograniczając puch i długotrwale poprawiając kondycję skóry głowy. Ważne, aby do zaleceń stosować się regularnie i zrezygnować z mycia włosów szamponem. Curly Girl to wielbicielka świadomej pielęgnacji opartej na odpowiednio dobranych odżywkach bez silikonów.

Metoda Curly Girl – zasady, o których musisz wiedzieć

  • Final Wash

Metoda Curly Girl rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania włosów w taki sposób, aby usunąć pozostałości kosmetyków oraz produktów pielęgnacyjnych i stylizacyjnych, które nadbudowują i obciążają je – w tym celu wykonuje się tak zwany Final Wash, czyli mycie skóry głowy mocnym, oczyszczającym szamponem anionowym. Pozwoli ci to pozbyć się zanieczyszczeń, osadu i silikonów, które blokują łuski włosowe, osłabiają skręt i utrudniają składnikom odżywczym wnikanie w strukturę włosa. Taki reset możesz wykonać zawsze wtedy, gdy masz wrażenie, że twoje włosy są obciążone kosmetykami, postaraj się jednak nie robić tego częściej niż raz na 3 tygodnie.

  • brak alkoholi i silikonów

W metodzie Curly Girl bardzo ważne jest wyeliminowanie kosmetyków z silikonami i “złymi”, czyli wysuszającymi alkoholami w składzie – ich częste używanie niszczy strukturę włosów i drażni skórę głowy. Kosmetyki Curly Girl są od nich całkiem wolne – możesz z nich skorzystać jedynie podczas Final Wash.

  • mycie odżywką

W przeciwieństwie do metody OMO oraz innych sposobów pielęgnacji włosów, w metodzie Curly Girl nie myjemy włosów szamponem – Curly Girl robi to przy pomocy łagodnej odżywki. Choć początkowo może to dziwić, kationowa, bezsilikonowa odżywka równie dobrze doczyści skórę głowy, dostarczając jej jednocześnie odpowiednich składników odżywczych – ten sposób zalecany jest w szczególności w przypadku włosów bardzo suchych, wysokoporowatych. Przy pierwszych próbach skóra głowy może sprawiać wrażenie przetłuszczonej, jednak z czasem sebum ustabilizuje się. Odżywkę, w przeciwieństwie do szamponu, rozprowadzamy zarówno na skalpie, jak i na całej długości włosów – pamiętaj, aby dokładnie ją spłukać. Jeśli mimo upływu czasu twoje włosy nadal źle reagują na mycie odżywką, możesz wprowadzić do pielęgnacji łagodne szampony bez detergentów i siarczanów.

  • odżywki i maski

Po umyciu włosów odżywką i spłukaniu jej, nałóż kolejną odżywkę, najlepiej produkt o zbilansowanym PEH, który dostarczy włosom wszystkich niezbędnych składników, czyli protein, emolientów i humektantów. Odżywka ta powinna być trzymana na włosach ponad 30 minut, to zapewni im właściwą regenerację, nawilżenie i elastyczność. Jeśli twoje włosy są problematyczne, możesz korzystać również z odżywek dedykowanych konkretnym potrzebom włosów.

  • stylizacja

Stylizacja włosów kręconych w metodzie Curly Girl jest podobna do tej w metodzie OMO, jednak zalecane jest korzystanie z domowych, naturalnych produktów do stylizacji, na przykład z oleju z siemienia lnianego lub żelu z babki jajowatej. Wybrany produkt wgnieć w mokre włosy i wystylizuj loki, korzystając z narzędzi do stylizacji lub owijając pasma na palce.

  • naturalne suszenie

W metodzie Curly Girl zasadą jest naturalne schnięcie włosów, oczywiście, o ile to możliwe – od czasu do czasu możesz także wysuszyć włosy suszarką z dyfuzorem, staraj się jednak nie robić tego zbyt często – loki powinny układać się zgodnie z naturalnym skrętem. Na koniec pielęgnacji delikatnie odgnieć pasma, korzystając z olejku bez silikonów.

Metoda Curly Girl – kosmetyki, które warto znać

Inaczej niż w metodzie OMO, kosmetyki Curly Girl pozwalają na większą dowolność – wystarczy zamienić szampon na łagodną odżywkę nawilżającą lub PEH. Jeśli sięgasz po maskę, wybieraj te intensywnie odżywiające, z olejami w składzie, na przykład maskę z biotyną i olejem lnianym.

Jeśli chodzi o stylizację i ochronę włosów, serum silikonowe zamień na naturalny olejek organiczny pozbawiony silikonów i SLS. Sprawdź nasze olejki organiczne Bioélixire, na przykład ten z czarnuszką lub  z pestek winogron, idealny do włosów wysokoporowatych.

Minimum raz w miesiącu wykonuj Final Wash szamponem oczyszczającym, aby zmyć pozostałości kosmetyków i nie obciążać zbytnio włosów. Nie bój się próbować nowych produktów, metoda Curly Girl stwarza idealne warunki do eksperymentów!

Metoda Curly Girl – produkty, których należy się wystrzegać

Tak jak już wspomnieliśmy, stosując tę metodę staraj się unikać silnych detergentów i związków takich jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate), postaw raczej na delikatne i odżywcze kosmetyki – kręcone włosy łatwo ulegają uszkodzeniom, a skóra głowy potrzebuje nawilżenia, a nie wysuszających ją składników. Stroń także od alkoholi wysoko w składzie, a także silikonów, wosku i parafiny, które nadmiernie obciążają loki. Przed rozpoczęciem metody Curly Girl warto delikatnie podciąć włosy, ogranicz też stylizację z użyciem prostownicy czy lokówki – wysoka temperatura może niszczyć włosy pozbawione termoochrony.

Pamiętaj, że metoda Curly Girl służy przede wszystkim włosom kręconym i falowanym, nie sprawdzi się raczej przy włosach prostych. Nie wahaj się próbować nowych produktów i eksperymentować – świadoma pielęgnacja ma przede wszystkim sprawiać ci przyjemność! Obserwuj, co służy twoim włosom, a co nie – pomoże ci w tym prowadzenie notatek. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *