Najczęstsze mity na temat pielęgnacji włosów

Najczęstsze mity na temat pielęgnacji włosów

Wokół tematu pielęgnacji włosów ciągle jest głośno. W końcu która kobieta, tudzież mężczyzna, nie chce mieć pięknych, lśniących, gęstych i zdrowych pasm. Jednak nasze codzienne nawyki pielęgnacyjne, pozostawiaj czasem wiele do życzenia. Często wykonywane bez przemyślenia, w pospiechu i bez odpowiednich kosmetyków. Wokół całej ogólnopojętej pielęgnacji włosów, narosła masa mitów. Dziś obalimy sobie kilka z nich. Zatem, jakie są najczęstsze mity na temat pielęgnacji włosów?

Włosy rosną szybciej, dzięki podcinaniu końcówek

Jeden z bardzo często powtarzanych mitów. Już tłumacze dlaczego nie jest to prawdą. Cały cykl wzrostu włosów, odbywa się głęboko w skórze, a dokładnie w cebulce włosowej. Keratyna, która jest głównym budulcem włosów, w żaden sposób nie oddziałuje z nożyczkami i całym podcinaniem ;p. Nie jest zatem możliwe, aby skracanie końcówek, miało jakikolwiek wpływ na przyspieszenie wzrostu włosa. Natomiast regularne podcinanie, ma wpływ na to, że włosy rosną dłuższe, zdrowe wyglądają na zadbane.

Codzienne mycie włosów, wzmaga ich wypadanie i niszczenie

To kolejny mit. Potencjalnie, możesz myć włosy tak często jak tego potrzebujesz. Jestem jednak zdania, że często myte włosy, szybciej się przetłuszczają, bo nadprodukowują, ciągle wymywane z powierzchni skalpu sebum. Jeśli chodzi jednak o to, że włosy w jakiś sposób się niszczą czy wypadają, to na szczęście, nie ma żadnego odniesienia w rzeczywistości. Warto jedna zwrócić uwagę na produkt myjący. Czy nie jest zbyt silny, lub nie zawiera detergentów, szkodliwych dla naszej skóry. Jeśli chodzi o samo mycie, to dobrze wykonane, z zastosowaniem delikatnego masażu, ma same plus dla naszych włosów. Bowiem pobudza krążenie, a co za tym idzie dopływ krwi do mieszków, a to z kolei, wpływa na ich wzmocnienie i przyspieszy ich wzrost.

Włosy przyzwyczajają się do szamponu i odżywki

Bardzo często powielany mit. Szczególnie w reklamach! Jednak włosy nie mogą przyzwyczaić się do kosmetyków. Zatem nie musimy co tydzień kupować nowego setu do pielęgnacji. Natomiast, może być tak, że po pewnym czasie stosowania danego zestawu czy konkretnego kosmetyku, włosy, na tyle poprawiły swoja kondycje, że dany szampon czy odżywka, nie maja już czego naprawiać i w danym monecie nie zauważasz kolejnych zmian. Warto wtedy pomyśleć o zmianie pielęgnacji lub wdrożeniu produktów na innych problem włosów.

Odżywki i maski trzeba nakładać dużo aby zadziałały

Zupełnie nie! Maski czy odżywki nakładamy proporcjonalnie do długości i grubości swoich włosów. Wiem, że czasem ciężko jest wyczuć ile, ale zapewniam Was, że najczęściej ilość wielkości orzecha włoskiego, nałożona w zagłębieniu dłoni, wystarcza. Nie ma co przesadzać. Ważne jest też, aby produkty stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Jest to ważne, zarówno co do ilości, czasu trzymania na włosach, jak i tego, czy dana maskę możemy nakładać na skórę głowy. Najczęściej jednak się tego nie robi. To dla tego, że treściwy produkt, może zwyczajnie zaczopować – zapchać ujścia mieszków włosowych i doprowadzić do rozregulowania wydzielania sebum.

Rozdwojone końcówki scalimy kosmetykami

Kolejny bardzo popularny mit. Często słyszymy o tym w telewizji, czy nawet od ekspedientek w drogerii. Otóż rozdwojonych końcówek nie da się na stałe scalić. Rozdwojonych końcówek, pozbywamy się tylko w jeden sposób – ścinając je. Jednak wszelkiego rodzaju serum, odżywki czy maski, mają wpływ na polepszenie ich wyglądu, a także scalenie optyczne. Oznacza to, że włosy będą wyglądały lepiej, będą zadbane i będą się zdrowo prezentować. Serum silikonowe czy witaminowe, mają jeszcze jedną zaletę. Bardzo dobrze zapobiegają uszkodzeniom i zabezpieczają włosy przed niszczeniem oraz nadają im termoochronę.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej