Nieodłączne elementy świąt – Bożonarodzeniowe tradycje

Nieodłączne elementy świąt – Bożonarodzeniowe tradycje

Myślę że każdy z nas, powoli wyczekuje 24 grudnia. To w kalendarzu, według naszej Polskiej tradycji, wyjątkowy dzień. Mimo że Boże narodzenie jest 25 grudnia, dzień poprzedzający, to niejako moment kulminacyjny wszelkich przygotowań. Dzień uroczysty, rodzinny i pełen tradycji. Począwszy od samego rana, kiedy to od wieków zastanawiano się, czy do domu pierwszy wejdzie mężczyzna czy kobieta. Jeśli jako pierwszy w dzień Wigilii do domu wszedł mężczyzna uznawano to za dobrą wróżbę na cały rok, jeśli jednak pierwsza próg domu przestąpiła kobieta, niestety odwrotnie. Myślę że części z nas znany jest też przesąd – „jaka Wigilia, taki cały rok”. Najważniejszym momentem dnia, jest uroczysta wigilijna kolacja, która rozpoczyna się po zobaczeniu pierwszej gwiazdki. Ważne jest, aby przez całą kolacje nie wstawać od stołu. Może to robić jedynie gospodyni, która podaje wigilijne potrawy. Jakie jeszcze tradycje praktykuje się w wigilie?

12 wigilijnych potraw

To chyba najbardziej znana z tradycji Bożonarodzeniowych. Nawiązuje ona do 12 apostołów zasiadających z Jezusem przy wieczerzy. Choć tradycja ta, została prze zlata zmodyfikowana, ciągle słyszy się że na stołach znajdują się dania postne – bezmięsne. Cześć osób robi klasycznie 12 posiłków, cześć liczy 12 składników. Tym sposobem może być mniej dań, ale wszystkie tradycyjne składniki zostają zachowane. Najbardziej znane wigilijne potrawy to: karp, kapusta z grochem i grzybami, kutia, barszcz z uszkami czy kompot z suszu.

Siano pod obrusem

Dopiero w czasach chrześcijańskich sianko zaczęto traktować jako symbol narodzin Jezusa. Wcześniej był to symbol pogańskiego święta na cześć przesilenia zimowego. Aktualnie jest zostawiane pod obrusem, jako znak ubóstwa stajenki i żłobu, w jakim narodził się Zbawiciel. Sianko ma sprowadzać dobrobyt na dom i pomyślność na mieszkańców. W niektórych domach, praktykowało się też, wyciąganie źdźbła z pod obrusu. Kto wyciągnął najdłuższe miał cieszyć się szczęściem przez okrągły rok.

.

Łamanie się opłatkiem

Nawiązuje do wieczerzy Jezusa z apostołami, którzy dzielili się chlebem, podczas tej uroczystej kolacji. Później łamano się bochenkiem z bliskimi, na Wigilijnych kolacjach w domach. Obecnie zwyczaj ten, nawiązuje do Eucharystii. Jest też symbolem miłości i wybaczania. Opłatkiem łamiemy się przed kolacją Wigilijną. Istniej bowiem przekonanie, że nie powinno się zasiadać do kolacji zwaśnionym.

Puste miejsce przy stole

Kolejną tradycją, jest zostawienie pustego miejsca przy stole wraz z nakryciem do kolacji. Zwyczaj ten przypomina o wędrówce Maryi i Józefa z maleńkim Jezusem. Jest symbolem, że w naszym domu, jest zawsze miejsce dla zbłąkanego wędrowca. Osoby która, nie ma się w tym dniu gdzie podziać lub jest w podróży.

.

Ubieranie choinki i wyczekiwanie pierwszej gwiazdy.

Według tradycji, powinno odbywać się właśnie w Wigilię. Obecnie drzewka ubieramy nawet miesiąc wcześniej. Niegdyś, musiała być to jodła lub świerk, a samo ubieranie choinki, odbywało się przy pomocy jabłek, gruszek i innych owoców, oraz orzechów czy pierniczków. Aktualnie choinkę przystrajamy głównie w bombki, światełka oraz słodycze. Drzewko jest symbolem połączenia nieba z ziemią.

Natomiast pierwsza gwiazdka, jest sygnałem do rozpoczęcia Wigilijnej kolacji. Nawiązuje do gwiazdy betlejemskiej, prowadzącej do nowo narodzonego Jezusa, mędrców ze wschodu. Gwiazdka oznacza także, że pod choinką pojawiły się prezenty, co jest główną atrakcją dla najmłodszych. Kiedyś wierzyło się że prezenty zostawia Mikołaj. Natomiast od dnia śmierci biskupa Mikołaja z Miry, mikołajki obchodzone są 6 grudnia, a 24 grudnia prezenty zsyła Gwiazdka.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej