Peeling skóry głowy

Peeling skóry głowy

Jedna z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych metod pozbycia się martwych komórek naskórka z przestrzeni między włosami. Niestety najczęściej spotykamy się z peelingiem w odniesieniu do pielęgnacji ciała, a skóra głowy często zostaje zapomniana. Obecnie na rynku mamy już spory wybór preparatów do złuszczania skalpu. W ogóle tematyka pielęgnacji włosów jest bardzo szeroka a peeling skóry głowy to jeden z bardzo ważnych aspektów w profilaktyce zdrowych włosów.

Czym jest peeling skóry głowy?

Zdarza się też, nazywany peelingiem do włosów, ale niestety błędnie. Peeling trychologiczny, działa głównie w obrębie owłosionej skóry głowy. Ma na celu pozbycie się wierzchniej martwej warstwy rogowej skóry. Taki zrogowaciały naskórek, często łuszczy się, jest szorstki, powoduje swędzenie skóry głowy i wygląda po prostu nieestetycznie. Jeśli nie peelingujemy głowy, warstwa rogowa jest gruba co dodatkowo, blokuje wchłanianie jakichkolwiek składników odżywczych zawartych w kosmetykach.

Zatem, jeśli nie złuszczamy skóry w tej okolicy regularnie, i mamy nagromadzona warstwę rogową, nie liczmy na zadziałanie szamponów, odżywek czy wcierek. Przy wcierkach jest z tym największy problem, często stosujemy je na porost włosów lub przetłuszczanie. Niestety bez odpowiedniego przygotowania skalpu nie maja jak zadziałać, ponieważ przez grubą warstwę zrogowaciałego naskórka, ciężko im się przedostać i tak koło się zamyka. Czyli brak złuszczania zmniejsza efektywność działania preparatów kosmetycznych i leczniczych. Ogólnie rzecz ujmując brak peelingowania skalpu wpływa także na zwiększone wypadanie i przerzedzanie włosów, może wpływać na łojotokowe zapalenie skóry, oraz ma negatywny wpływ na mieszki włosowe, które ulegają zapychaniu.

Jak działa peeling na skórę głowy i same włosy?

Jeśli chodzi o skórę głowy to co nieco napisałam już w poprzednim akapicie. Ale, warto dodać, że regularnie wykonywane złuszczanie wpływa korzystnie na normalizację skóry głowy, czyli ilość wydzielanego sebum. Włosy dłużej pozostają świeże, nie przetłuszczają się tak szybko. Często peelingi zawierają substancje antybakteryjne, a co za tym idzie pojawia się mniej niedoskonałości na skórze owłosionej i na linii włosów. Peeling wpływa też dobrze na procesy regeneracyjne skóry, pozwala lub wzmacnia działanie wcierek, serum i innych kosmetyków. Preparaty mają ułatwione wchłanianie i działają skuteczniej. Ponadto peeling łagodzi swędzenie skóry głowy.


A jeśli chodzi o same włosy, to poprzez działanie peelingu, łatwiej wnikają substancje czynne kosmetyków w cebulki włosów. Wykonywany podczas peelingu masaż, pobudza krążenie, wspomagając ich dotlenienie. Przy regularnej stymulacji, poprawia się stan włosów. Są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Mniej wypadają, a nowe włosy rosną mocniejsze. Dzięki mniejszemu przetłuszczaniu się skóry głowy, również mniej przetłuszczają się włosy, co skutkuje ograniczeniem codziennego mycia, które notabene, nie jest zdrowe dla naszych włosów.

Zatem jakie korzyści daje peelingowanie skóry głowy?

  • usuwa martwy naskórek
  • działa seboregulująco
  • zmniejsza ryzyko zapychania mieszków włosowych
  • pobudza mikrokrążenie
  • pomaga odbić włosy od nasady
  • ułatwia przenikanie substancji aktywnych
  • zapobiega rozwojowi bakterii
  • zmniejsza ryzyko wypadania włosów
  • wzmacnia skórę głowy

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej