Peeling twarzy

Peeling twarzy

Jeden z najpopularniejszych zabiegów domowych i gabinetowych. Potrzebny naszej skórze do zdrowego funkcjonowania. Wykonywany prawidłowo i regularnie, gwarantuje wygładzenie skóry, rozjaśnienie przebarwień i oczyszczenie. Na rynku, mamy bardzo szeroki wachlarz peelingów. Od tych bardzo delikatnych, do całkiem inwazyjnych wykonywanych jedynie przez specjalistów. Marki kosmetyczne prześcigają się w wymyślaniu nowych formuł i ciągle wzbogacają składy swoich preparatów. Mamy zatem duży wybór i możemy znaleźć, odpowiedni produkt do potrzeb naszej skóry. Dzisiaj opowiem Wam po krótce o tych bardziej delikatnych peelingach, takich które możemy wykonywać samodzielnie w domu. Natomiast w następnym wpisie pojawią się substancje wykorzystywane do złuszczania gabinetowego.

Jak działa peeling i dlaczego warto go stosować?

Peeling jest jednym z niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, jeśli chcemy mieć gładką, zdrową i odżywioną skórę. Dobrze dobrany zabieg pozostawi ją pełną blasku i widocznie odświeżoną. Usunie martwy naskórek i przygotuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Ogromną zaletą peelingu jest ułatwienie wchłaniania składników aktywnych, zawartych w kremach, serach lub balsamach. Dobrze przeprowadzony zabieg, pomaga pozbyć się nam zrogowaciałego naskórka, nie niszcząc przy tym warstwy hydrolipidowej. Ponadto pomaga oczyścić skórę z brudu i bakterii, które mogą zapychać pory i prowadzić do powstawania zaskórników. Peelingi dotleniają skórę oraz pobudzają komórki do odnowy i regeneracji. Ponadto złuszczanie skóry jest świetnym bodźcem do poprawienia ukrwienia skóry.

Warto też wiedzieć, ze peelingi dzielą się ze względu na głębokość działania. Te które możemy bezpiecznie stosować w domu to peelingi bardzo powierzchowne. Kolejne, już troszkę głębsze to peelingi powierzchowne, obejmują one już cały naskórek aż do warstwy podstawnej, są to głownie peelingi kwasowe wykonywane w gabinetach. Peelingi średnio głębokie, to takie, które docierają aż do górnej części warstwy siateczkowej skóry i są wykonywane jedynie przez wykwalifikowanych specjalistów. Ostatnie są, peelingi głębokie, wykonywane wyłącznie przez lekarzy. Wykorzystywane są do nich bardzo wysokie stężenia kwasów lub lasery, które przebudowują naskórek i skórę właściwą. Po tego typu peelingach, wymagana jest najczęściej kilkudniowa hospitalizacja.

Rodzaje peelingów

.

Peeling enzymatyczny

Bardzo łagodny, nie zawiera w składzie żadnych drobinek ścierających. Za złuszczanie w tym przypadku, jak sama nazwa mówi, odpowiadają enzymy, bromelaina z ananasa i papaina z papai, a także mikrokapsułowana keratynaza. Ten rodzaj peelingu ma przewagę nad innymi, ponieważ możemy go zastosować do każdego typu cery.

Peeling mechaniczny

Występuje w dwóch formach, drobnoziarnistej i gruboziarnistej. Posiada drobinki ścierające, które oczyszczają i usuwają martwe komórki naskórka. Większe bądź mniejsze w zależności od rodzaju. Jako drobiny złuszczające wykorzystywane są najczęściej: pestki owoców, drobiny soli, drobiny cukru, aktywny węgiel, drobiny korundu. Ten typ peelingu, oczywiście w wersji drobnoziarnistej polecany jest głównie skórom zanieczyszczonym bądź z zaskórnikami. Nie poleca się go skórom wrażliwym i suchym.

Peeling chemiczny

Typ peelingu, który w składzie zawiera złuszczające substancje chemiczne. Najczęściej wykonuje się go w salonach kosmetycznych, ze względu na możliwość powikłań, jakie niosą za sobą składniki aktywne oraz dawka potrzebna do eksfoliacji. Niemniej jednak, na rynku mamy coraz więcej dostępnych preparatów do użytku domowego. Ja osobiście do stosowania domowego te w niskich stężeniach w formie płynnej, lub osadzone w bardziej treściwych formułach. Naprawdę nie trudno w tym przypadku o podrażnienia skóry. Uwierzcie mi i nie eksperymentujcie. Więcej o peelingach chemicznych w kolejnym wpisie.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej