Peelingi chemiczne
Grupa peelingów o relatywnie wysokim stopniu możliwości powikłań. Oczywiście dzieje się tak, w sytuacji gdy peelingi nie są stosowane prawidłowo tj. z odpowiednią częstotliwością i czasem trzymania na skórze, lub też wykonywane są przez osoby, o zbyt małej wiedzy na temat substancji chemicznych i ich oddziaływaniu na skórę. Uwierzcie mi, w przypadku tego rodzaju peelingów bardzo łatwo o powikłania, więc lepiej nie ryzykować z własną skórą. Niemniej jednak jest to też, mój ulubiony rodzaj peelingu. Praktycznie zawsze widać efekty zabiegowe. Idealnie nadaje się dla skór trądzikowych, mieszanych, problematycznych, oraz borykającymi się z bliznami i przebarwieniami, rożnego typu. Zatem jakie są peelingi chemiczne i kiedy warto je wykonywać a kiedy nie wolno? Dowiecie się z tego wpisu.

Podział peelingów chemicznych
Peeling bardzo powierzchowny – cechuje go najmniejsza możliwa liczba powikłań. Typ który wykona nam kosmetyczka, lub taki który możemy wykonywać same domu, oczywiście przestrzegając czasu aplikacji i zwracając uwagę na reakcje skóry. Jak każdy inny zawiera substancje chemiczne o kwaśnym charakterze, które stymuluje regeneracje skóry. Działa relatywnie płytko, ponieważ dociera maksymalnie do poziomu warstwy kolczystej naskórka.
Peeling powierzchowny – ten rodzaj peelingu obejmuje już cały naskórek, do warstwy podstawnej. Powinien być wykonywany w gabinecie. Najczęściej stosuje się je w seriach, dla najlepszych efektów zabiegowych. Tego typu terapie wykorzystywane są w wielu problemach skórnych i obserwuje się świetne efekty. Stosuje się najczęściej kwasy takie jak: kwas glikolowy, migdałowy, salicylowy, pirogronowy, retinowy, TCA w niskich stężeniach, lub też mieszaniny kwasów AHA.
Peeling średnio głęboki – obejmuje naskórek i wierzchnią warstwę skóry właściwej. Jest to już dosyć poważny zabieg, o możliwości powikłań w postaci, obrzęku, blizn, przebarwiań czy rumienia. Wykonywany przez lekarza. Kwas wnika głęboko i zachodzi szybka reakcja ze strony skóry, która potrzebuje min 2 tygodni na odnowę. Choć pełna przebudowa następuje dopiero po miesiącu od zabiegu. Stosowane są substancje takie jak: TCA 35%, płyn Jessnera, kwas glikolowy 70%, kwas pirogronowy, rezorcyna.
Peeling głęboki – dociera aż do środkowej części warstwy siateczkowej skóry właściwej. Wykonywany tylko przez wykwalifikowanych lekarzy, ponieważ zabiegi te wiążą się z dużym ryzykiem powikłań. Podczas peelingów głębokich, dochodzi do „kontrolowanej” martwicy skóry, w celu jej ponownej regeneracji. Wymagana jest długa rekonwalescencja i hospitalizacja oraz specjalne opatrunki. Stosowane substancje: TCA do 50%, fenol, mieszanka 50% TCA + płyn Jessnera. Peelingi głębokie zostają wypierane przez lasery, które bardzo dobrze radzą sobie z przebudową naskórka i skóry właściwej oraz wykazują nie mniejsze rezultaty zabiegowe.

Wskazania do zabiegów kwasowych:
- blizny
- rozstępy
- trądzik
- trądzik różowaty
- zmiany barwnikowe
- plamy pozapalne
- ostudy
- blizny
- cery mieszane, tłuste (łojotok)
- zmarszczki
- utrata jędrności skóry
- regeneracja
- rewitalizacja
- fotostarzenie
- zaburzenia rogowacenia okołomieszkowego

Przeciwwskazania:
- ciąża
- laktacja
- zmiany grzybicze
- aktywna opryszczka
- choroby wirusowe, bakteryjne, grzybicze
- choroby autoimmunologiczne
- bardzo ciężkie stadium trądziku
- stosowanie terapii z witaminą A,
- nowotwory
- radioterapia
- alergie na kwasy lub składniki preparatów

Zanim zdecydujemy się na zabieg
Bezsprzecznie potrzebna jest konsultacja z lekarzem lub kosmetologiem. Wywiad oraz wykluczenie wszelkich przeciwwskazań. Rozmowa na temat efektów zabiegowych, oraz możliwych powikłań. Warto dowiedzieć się podczas konsultacji, jak będzie wyglądał zabieg oraz co możemy czuć w przypadku płytkich peelingów, aby być jak najlepiej przygotowanym. Konieczne jest rozmowa na temat reakcji skóry po zabiegu, oraz dobranie odpowiedniej po zabiegowej pielęgnacji w tym uwzględnienie kremu z wysokim filtrem, minimum SPF 50+.
.
blogger & content creator
Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk
Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach