Pielęgnacja ust

Pielęgnacja ust

Warto wiedzieć, że wiek kobiety, zdradza nie tylko skóra w okolicy oczu. Podobnie jest z ustami. Są one niemal całkowicie pozbawione gruczołów łojowych, czyli naturalnej ochrony przed utrata wilgoci. Z tego właśnie powodu, tak często zmagamy się z przesuszeniem, pękaniem, łuszczeniem, a czasem nawet podkrwawianiem ust. Dodatkowo zmarszczki, które tworzą się w ich obrębie i pozbawienie naturalnego kolorytu, zdecydowanie dodają nam lat i sprawiają wrażenie zaniedbanych. Ponadto warto wiedzieć, że usta pokrywa bardzo cieniutka warstwa nabłonka, pod którą kryją się sploty naczyń krwionośnych. Różowawe zabarwienie oznacza, że usta są w dobrej kondycji. Jeżeli tak nie jest, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację ust. Czyli jaką?

Po pierwsze peeling

Złuszczanie jest bardzo ważne. Pomyśl tylko kiedy ostatnio, lub czy w ogóle kiedyś, robiłaś peeling ust? O twarzy i ciałku zapewne pamiętasz. Czemu wiec pomijać usta? Oczywiście preparaty do ust są znacznie delikatniejsze, i bardziej naturalne, ale bez wątpienia złuszczać usta, trzeba regularnie. Podczas peelingu pozbędziesz się suchych skórek, a zabieg połączony z delikatnym masażem sprawi, że pobudzisz delikatnie skórę. Wtedy składniki z kolejnych kosmetyków, będą znacznie szybciej i lepiej się wchłaniać. Często w składzie peelingu, jest już zawarty jakiś natłuszczasz. Zazwyczaj jest to baza olejowa. Dlatego też, usta po peelingu wyglądają na wypielęgnowane, ale niech nas to nie zwiedzie. Warto zadbać o nawilżenie i natłuszczenie w kolejnym kroku. Aktualnie, wiele firm oferuje scruby i peelingi do ust. Mogą być w słoiczku lub sztyfcie, konsystencji stałej lub półpłynnej. Możesz też przygotować swój własny, autorski peeling, z artykułów dostępnych w kuchni. Fajny efekt możesz uzyskać też, dzięki zwykłej szczoteczce do zębów. Wystarczy raz w tygodniu, delikatnymi, okrężnymi ruchami pocierać usta prze minutkę, z odrobiną balsamu do ust, wazeliny lub oliwy z oliwek. Trzeba jednak pamiętać aby szczoteczka była nowa.

Krok drugi, to nawilżenie i natłuszczenie skóry ust

Na półkach sklepowych, znacznie więcej znajdziemy produktów natłuszczających, czyli pozostawiających, warstwę wyczuwalną – okluzyjną na powierzchni ust. Chroni ona przed ucieczką wody z jej głębszych warstw. Komponenty natłuszczające, które najczęściej wykorzystywane są w pomadkach do ust to: wazelina, parafina i jej pochodne, woski, masła roślinne i oleje. Nie wnikają one jednak w głąb skóry i najlepiej gdyby były stosowane, po wcześniejszym zaaplikowaniu produktu ze składnikami nawilżającymi. Pomadki natłuszczające, świetnie sprawdzają się kiedy usta narażone są, na niekorzystne czynniki atmosferyczne, zmiany temperatur, ostre słońce, mróz czy wiatr.

Pomadki nawilżające, powinny zawierać kwas hialuronowy, glicerynę, lanolinę, mocznik, witaminy A i E oraz wyciągi roślinne. Te substancje, wnikają głębiej, regenerują i nawilżają skórę od wewnątrz. Warto wspomnieć też o miedzie. To świetny składnik odżywczy i nawilżający dla spękanych ust. Najlepiej łączyć ze sobą pielęgnacje nawilżającą i natłuszczającą. Uzupełniają się wzajemnie i razem tworzą niepokonany team dla zdrowia i pięknego wyglądu ust!

Po trzecie, pielęgnacja ust przed promieniowaniem UV

O tym zapominamy najczęściej. Jest bardzo ważna, z racji tego, że usta naturalnie pokrywa bardzo cieniutka warstwa nabłonka, pod którą kryją się sploty naczyń krwionośnych. Innymi sowy skóra ust jest bardzo płytko unaczyniona. W lecie powinniśmy każdorazowo, stosować pomadkę lub sztyft wzbogacony o filtry UV. Niezabezpieczone usta, mogą ulec poparzeniu słonecznemu. Najpewniej nawet tego nie zauważymy, natomiast będą nadmiernie przesuszone i mogą się łuszczyć. Pamiętajmy też, o wszystkich konsekwencjach jakie niesie opalanie bez filtra i poparzenie słoneczne.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej