Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów.

Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę mocno zniszczone, suche, łamliwe, puszące, popalone od prostownicy. Ich stan ogólny woła: Please help us! Świadoma pielęgnacja to przede wszystkim zdrowe spojrzenie na potrzeby włosów, baczna obserwacja oraz wyciągnięcie wniosków. W pielęgnacji włosów ważne jest też eksperymentowanie. Warto mieć otwartą głowę i kierować się nie tylko wskazówkami specjalistów co do rodzaju porowatości i kosmetyków czy substancji na które warto zwrócić uwagę, ale również własną intuicją.

Po pierwsze mycie.

Włosy należy myć 2-4 razy w tygodniu. Częstotliwość zależy od ich stopnia przetłuszczania. Wbrew powszechnemu założeniu nie powinno się ich myć codziennie, to wpływa na ich szybsze przetłuszczanie i tak koło się zamyka. Należy to robić w pozycji z głową odchyloną w kierunku pleców, podobnie jak podczas wizyty w salonie fryzjerskim. Woda powinna być letnia, aby nie pobudzać gruczołów łojowych do nadprodukcji sebum. Szampon dobrany według potrzeb skóry głowy spieniamy w dłoniach, nakładamy na mokre włosy i delikatnie myjemy. Każde mycie kończymy obfitym płukaniem. Można na sam koniec przepłukać włosy chłodną wodą, to pięknie domyka nam łuski.

Po drugie odżywienie.

Nawilżanie i dostarczenie włosom substancji odżywczych jest bardzo ważnym etapem pielęgnacji. W zależności jaką metodą myjemy włosy, klasyczną czy np. OMO, warto używać odżywek i masek każdorazowo. Na rynku mamy ogromny wybór tego typu produktów, zarówno emolientowych, humektanowych jak i proteinowych. Tutaj musimy wybrać odpowiednią do swojej porowatości lub po prostu w zależności od tego co nasze włosy lubią najbardziej. Obserwacja własnych włosów jest bardzo ważna. Maski lub odżywki nakładamy najczęściej od końcy do 3/4 długości włosów (zazwyczaj pomijając nasadę i skalp). Trzymamy odpowiednią ilość minut po czym spłukujemy jw.

Stylizacja + zabezpieczanie końcówek.

Ja zawsze nakładam kosmetyk do stylizacji inaczej na mojej głowie zapanował by jeden wielki chaos! Tak to jest już przy kręconych wysokoporach. Brak stylizatora = niezłe sianko. Ale do rzeczy. Stylizator nakładamy od razu po myciu i odciśnięciu włosów w ręcznik. Począwszy od 3/4 lub wręcz od nasady aż po końce włosów. Warto nabrać dozę produkt na dłoń i dopiero rozprowadzać na pasmach. Na sam koniec procesu warto nałożyć olejek lub serum silikonowe na końcówki włosów w celu zabezpieczenia.

Suszenie.

Najlepiej jest kiedy włosy schną naturalnie. Wiem jednak że czasem zajmuje to bardzo dużo czasu, i sięgamy po suszarkę. W takim wypadku dobrze jest suszyć włosy letnim nawiewem, z głową skierowaną ku dołowi, wtedy nasze włosy są lepiej uniesione od nasady.

Marka Bioelixire wychodzi nam na przeciw, z całą gamą produktów do różnych typów włosów.

Tutaj przykładowa pielęgnacja produktami marki 😉

_pani_kosmetolog_

Jadczyk Emilia

Pewnie także polubisz

CO TO JEST TA CAŁA POROWATOŚĆ?

Każde włosy są unikalne. Czarne, blond, długie, krótkie, proste czy kręcone, wszystkie są ogromnym wyzwaniem. Dobór odpowiedniej pielęgnacji jest ważny a nawet bardzo ważny. Ale

Więcej