Prawidłowa higiena i sposoby na łupież

Prawidłowa higiena i sposoby na łupież

Dwa słowa wstępu. Łupież jest na prawdę podstępny i pojawia się zawsze w najmniej sprzyjających okolicznościach. Często przysparza nam, dużo kłopotu natury estetycznej. Widać go na włosach, osypuje się na ubrania. Czasem mija szybko, czasem walczymy z nim bardzo długo. Co gorsze lubi powracać. Warto zatem trzymać skórę głowy w ryzach. Stosować odpowiednio dobraną, łagodna ale skuteczna pielęgnację. Mocne preparaty czy wcierki na alkoholu pomagają tylko na chwile. Zwalczą co prawd bakterie ale wysuszają skórę. Długookresowo, może wpływać to, na znaczne zaostrzenie stanu chorobowego. Warto stosować kosmetyki tego typu, tylko jako krótkotrwałą kurację, a nie jako kosmetyki codziennego zastosowania. Ponadto najważniejsze jest, aby skupić się na poznaniu przyczyny problemu.

Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena przy łupieżu?

Najważniejszy jest delikatny szampon do skóry głowy. Powinien zawierać substancje przeciwgrzybicze, aby jak najszybciej zwalczyć drożdżaka wywołującego – Malassesie Furfur. Mycie szamponem leczniczym, powinno odbywać się 3 razy w tygodniu, jeśli myjemy głowę codziennie i ok. 2 razy w tygodniu, jeśli myjemy włosy rzadziej. Warto zwrócić uwagę aby preparaty, zawierały również inne substancje zwalczające łupież i regulujące przyrost komórek naskórka, oraz były wzbogacone o substancje nawilżające i łagodzące świąd.

Włosy i skórę głowy myjemy delikatnie. Nie drapiemy, nie czochramy. Najlepiej myć głowę kolistymi ruchami, miejsce w miejsce, wykonując przy tym delikatny masaż. Po dokładnym wypłukaniu szamponu nakładamy lekką odżywkę i w miarę szybko ją zmywamy. Podczas walki z łupieżem, nie aplikujemy, ciężkich masek na długi czas. Skupiamy się jedynie aby nie przesuszyć włosów i dały się lekko rozczesać. Unikamy także, wszelkiego wkładania dłoni we włosy i drapania. Jeśli suszymy włosy, to jak najkrócej i chłodnym nawiewem. Warto aby cała kuracja i kosmetyki, były odpowiednio dobrane przed dermatologa, trychologa lub kosmetologa. Najczęściej są to dermokosmetyki, dostępne w aptekach.

Domowe sposoby na łupież

Jeśli chodzi o domowe lub dodatkowe sposoby na łupież. To od lat znane są płukanki ziołowe. Najbardziej popularne i zalecane są te z pokrzywy, melisy czy rumianku. Warto też delikatnie masować głowę zarówno podczas mycia jak i płukania. Delikatnie pobudzamy skórę ale także zapewniamy sobie relaks i ukojenie, zamiast drapania. Warto też zwrócić uwagę, na warunki środowiskowe. Nie nagrzewać mocno pomieszczeń. Ograniczyć długotrwałe noszenie czapki (jedynie na zewnątrz). Dieta także ma spory wpływ na pomoc w walce z łupieżem. Powinna być bogata w magnez, żelazo, cynk oraz witaminy z grupy B. Warto też wiedzieć, że dobre efekty przynosi tylko i wyłącznie, stała i systematyczna pielęgnacja skalpu i głowy. Ale ważne także jest, holistyczne podejście od całego problemu łupieżu.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej