Prostowanie włosów na szczotkę to bardzo skuteczna metoda stylizacji często wybierana przez profesjonalnych fryzjerów i stylistów. Pozwala uzyskać efekt wygładzenia pasm, nadania im objętości i delikatnego zaokrąglenia ich, by fryzura wydawała się pełniejsza. Wymaga jedynie odpowiedniej szczotki, dobrej suszarki i – niestety – sporego doświadczenia. Warto jednak poświęcić trochę czasu, by nauczyć się układać włosy w ten właśnie sposób. Jeśli wykonasz stylizację prawidłowo, uzyskasz efekt jak po wyjściu z salonu fryzjerskiego. Zatem, jak wyprostować włosy na szczotkę w domu? Poznaj 5 najważniejszych wskazówek!

1. Wybierz odpowiednią szczotkę

Jednym z dwóch podstawowych narzędzi do przeprowadzenia prostowania włosów tą metodą jest oczywiście szczotka. Od jej kształtu i jakości będzie zależało powodzenie całego procesu i efekt końcowy stylizacji, dlatego warto poświęcić chwilę na wybór właściwego modelu. Przede wszystkim należy pamiętać, że im dłuższe i bardziej gęste włosy, tym większa powinna być średnica szczotki. Najmniejsze wersje sprawdzają się do całkiem krótkich włosów.

Drugą ważną kwestią jest materiał wykonania tego tylko z pozoru prostego akcesorium. Do prostowania doskonale sprawdzają się modele wykonane z tworzywa z ceramiczną powłoką, która doskonale przewodzi ciepło, ewentualnie drewniane – metalowych lepiej unikać. Można wybrać wersję z ciasno rozstawionymi igłami lub z włosiem np. z dzika – dobrze „trzymają” się one włosów.

Na rynku dostępne są również specjalne szczotki elektryczne (płaskie prostujące lub okrągłe suszarko-lokówki), które łączą funkcję modelowania z suszeniem. Należy oczywiście korzystać z nich ostrożnie, by nie spalić włosów – ich zasada działania nieco przypomina funkcjonowanie tradycyjnej prostownicy. Z całą pewnością ułatwiają one jednak pracę, ponieważ nie musisz operować dwoma narzędziami naraz.

2. Wybierz odpowiednią suszarkę

Wybór odpowiedniej okrągłej szczotki to dopiero początek. Równie ważne jest użycie właściwej suszarki! Nie warto oszczędzać na tym narzędziu, szczególnie jeśli zamierzasz wykorzystywać je do stylizacji często. Właściwa siła nawiewu, dobranie odpowiedniej temperatury i możliwość skierowania skoncentrowanego strumienia powietrza w wybranym kierunku to podstawa. Im więcej opcji regulacji trybu pracy, tym lepiej. Dobra suszarka do prostowania włosów na szczotkę powinna mieć zatem:

 • dużą moc (im krótszy proces suszenia, tym bezpieczniej dla włosów),
 • opcję regulacji temperatury, by można było dopasować tryb jej pracy do własnych potrzeb,
 • funkcję jonizacji – jony ujemne neutralizują ładunki dodatnie gromadzące się na powierzchni pasm, dzięki czemu domykają łuski włosowe i powodują wygładzenie kosmyków, nabłyszczenie ich i utrwalenie ich kształtu,
 • koncentrator – specjalną końcówkę o płaskim kształcie, która zwiększa siłę nawiewu i pozwala skupić strumień powietrza na konkretnym odcinku włosów,
 • niewielką wagę, ergonomiczny kształt i obrotowy kabel, by można było łatwo manewrować nią wokół głowy.

3. Użyj kosmetyku termoochronnego

Kwestią, o której bardzo wiele osób zapomina podczas prostowania włosów na szczotkę, jest stosowanie kosmetyków termoochronnych. Tymczasem to właśnie od użycia skutecznych produktów zabezpieczających pasma przed szkodliwym działaniem ciepła zależy w dużej mierze bezpieczeństwo włosów i idealny efekt stylizacji! Modelowanie kosmyków na gorąco zawsze niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia ich struktury – badania naukowe dowodzą, że już temperatura powyżej 60 st. C powoduje rozchylanie się łusek włosowych, pojawianie się pęknięć i ubytków w włóknie włosa będących efektem zbyt szybkiego odparowywania wody z ich wnętrza. To z kolei grozi przesuszeniem pasm, zwiększeniem ich łamliwości i kruchości, a nawet ich spaleniem.

Zatem jak wyprostować włosy na szczotkę w bezpieczny dla nich sposób? Przed przystąpieniem do modelowania nałóż na nie preparat, który zapewni im niezawodną ochronę termiczną. Do wyboru masz m.in.:

To produkty, które tworzą na pasmach szczelną warstwę okluzyjną uszczelniającą łuski włosowe i niedopuszczającą do odparowywania wilgoci z wnętrza kosmyków pod wpływem ciepła. Zazwyczaj tego typu kosmetyki zawierają dodatek naturalnych składników aktywnych, dzięki czemu nie tylko zabezpieczają włosy, ale również poprawiają ich kondycję, działają wzmacniająco i kondycjonująco. Podobne działanie ma woda lamelarna, która nie chroni jednak przed wysoką temperaturą. Pomoże za to uzyskać natychmiastowe wygładzenie i ułatwi uzyskanie idealnie prostych włosów.

4. Pamiętaj o kolejności!

Sam proces prostowania włosów szczotką wydaje się prosty – niestety, to tylko pozory, taka stylizacja wymaga nieco wprawy. Warto jednak poćwiczyć! Ważne jest przede wszystkim zachowanie właściwej kolejności poszczególnych czynności składających się na cały proces. Jak wyprostować włosy na szczotkę krok po kroku?

 1. Najpierw warto podsuszyć pasma, tak były suche w 70–75%.
 2. Następnie należy podzielić je na co najmniej cztery sekcje – im grubsze i bardziej gęste włosy, tym więcej sekcji.
 3. Okrągłą szczotkę umieść pod wybraną sekcją u jej nasady, skieruj na nią skoncentrowany strumień powietrza suszarki.
 4. Okręcaj szczotkę wokół własnej osi, powoli przesuwając ją w dół – suszarka powinna podążać za nią (możesz zatrzymać się na dłużej przy nasadzie włosów i na ich końcach).
 5. Powtarzaj tę czynność, aż pasma będą suche i wymodelowane w taki sposób, jak tego oczekujesz.
 6. Każdą sekcję układaj tak samo.

5. Utrwal i zabezpiecz fryzurę

Ostatnim elementem prostowania włosów na szczotce jest utrwalenie fryzury. Bez tego kroku pasma mogą szybko stracić perfekcyjną gładkość. W tym celu użyj wysokiej jakości utrwalającego kosmetyku do stylizacji, np. lakieru do włosów. Możesz rozpylić go bezpośrednio na fryzurę lub nanieść na grzebień i kilkukrotnie przeczesać kosmyki. Ważne, by użyć preparatu o lekkiej formule, z dodatkiem odżywiających i nawilżających składników aktywnych, który nie skleja i nie obciąża włosów ani nie tworzy na nich osadu. Do utrwalenia fryzury stworzonej w ten sposób możesz wykorzystać również olejek silikonowy – to jeden z najszybszych sposobów na to, by uzyskać efekt tafli!

Stwórz gładką fryzurę przy użyciu szczotki i suszarki !

Prostowanie włosów na szczotce wymaga trochę ćwiczeń, daje jednak niesamowite efekty. Włosy stają się gładkie, uniesione u nasady, lekkie i zdyscyplinowane. To metoda stylizacji bardzo lubiana przez fryzjerów, którzy mogą dzięki niej w pełni dopasować efekt modelowania do potrzeb swoich i klienta. Takie prostowanie to bezpieczniejszy sposób modelowania niż stosowanie prostownicy, a przy tym nie wymaga kupowania drogiego narzędzia fryzjerskiego. Wystarczy okrągła szczotka, suszarka… i trochę wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *