Samoopalacz. Alternatywa dla opalania i solarium

Samoopalacz. Alternatywa dla opalania i solarium

Tak jak wspominałam w poprzednim wpisie, na przestrzeni lat, znacznie zmieniły się kanony piękna. Kiedyś uważano że piękna i zdrowa skóra to ta porcelanowo biała. Z biegiem lat zaczęto gloryfikować brązowy odcień skóry. Niestety zdecydowanie bardziej zgadzam się z pierwszym stwierdzeniem. Opalanie, czy to światłem słonecznym czy lampami UV w solariach jest niezdrowe dla skóry. Niewłaściwe korzystanie ze słońca i solariów może nieść za sobą konsekwencje takie jak, rak skóry, wczesne fotostarzenie, zmiany pigmentacyjne czy rozszerzenie naczyń krwionośnych. Samoopalacz, jako alternatywa dla opalania i solarium stanowi rozwiązanie problemu bladej cery.

Słońce w tubce

Jesteśmy coraz bardziej świadomym społeczeństwem. Jakiś czas temu zmienił się pogląd na to, że jeśli już potrzebna nam opalenizna, to nie musi pochodzić stricte ze słońca czy lamp. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę że opalenizna dodaje tylko chwilowego uroku, natomiast niesie wiele więcej negatywnych skutków ubocznych niż tych na plus. Aktualnie istnieją produkty, które omijając niebezpieczeństwo z tym związane, zapewniają nam zdrową, szybką i trwałą opaleniznę.

Ciekawostka

Wiecie, że samoopalacz został odkryty zupełnie przypadkowo? Gdzie? W syropie dla dzieci na cukrzycę. Zwrócono uwagę, że poplamiona syropem skóra dzieci, po kilku godzinach w tych miejscach brązowiała. Miała na to wpływ substancja zawarta w syropie, mianowicie Dihydroksyaceton. Oczywiście przez lata zmieniano i dopracowywano składy samoopalaczy, niemniej jednak zapoczątkowało to stosowanie go na nieprawdopodobną skalę.

Jak działa samoopalacz?

Jest to rodzaj kosmetyku, służący do opalania skóry bez słońca. Zabarwia on skórę a konkretnie, wierzchnią warstwę naskórka, na kolor zbliżony do naturalnej opalenizny. Dzieje się to za sprawą wspomnianego wcześniej Dihydroksyacetonu. W porównaniu do promieniowania słonecznego czy lamp UV, nie ma negatywnego wpływu na skórę. Dużym plusem kremów opalających jest fakt, ze można je stosować przez cały rok i bez względu na pogodę. Rozprowadza się go jak balsam, tylko bardzo dokładnie, miejsce w miejsce. Jest łatwy w aplikacji, choć niekiedy trzeba się trochę wprawić. Można rozprowadzać go rękami lub za pomocą specjalnej rękawicy. Warto dzień lub dwa wcześniej wykonać peeling całego ciała i dobrze nawilżać skórę, aby uniknąć nieestetycznych wpadek, czyli plam lub smug.

Jakie dodatkowo korzystne dla skóry substancje znajdziemy w składach kosmetyków samoopalających?

  • gliceryna
  • masło shea
  • masło z nasion kakaowca
  • octan tokoferylu (pochodna wit. E)
  • Panthenol
  • alantoina
  • kwas cytrynowy
  • niskie filtry UV
  • wyciąg z henny
  • wyciąg z łupin orzechów włoskich

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej