Skóra odwodniona. Czym się różni od skóry suchej?

Skóra odwodniona. Czym się różni od skóry suchej?

Wielkimi krokami zbliża się do nas zima, a co za tym idzie, nowe problemy ze skórą. Chłodniejszy okres roku, przynosi części z nas, takie problemy jak odwodnienie i nadmierną suchość. Istnieje jednak, spora różnica miedzy skórą suchą a odwodnieniem. Ważne jest aby znać lub zdiagnozować typ swojej skóry. Dlatego że, skóra może być suchą z natury, ponieważ wytwarza mało sebum, lub taki stan mamy często od narodzin, ale równie dobrze, skóra może być odwodniona – czyli „przejściowo” sucha, po prostu w pewnym okresie potrzebuje więcej nawodnienia.

Jak to wygląda od wewnątrz?

Nasz skóra składa się z wody w około 70 %. To naprawdę sporo! Większość z niej, znajduje się w skórze właściwej. Można powiedzieć, że u podstaw, dlatego rola wody jest fundamentalna dla zdrowia i nawilżenia naszej skóry. Skóra pełni też funkcje ochronną, termoregulacyjną oraz hydroregulacyjną. Na tej ostatniej się zatrzymajmy. Skóra to największy organ naszego ciała. Działa bez ustanku – ciągle. Naturalny czynnik nawilżający (NMF), akwaporyny i lipidy warstwy rogowej, odpowiedzialne są, właśnie za hydroregulację. Maja dbać o to, aby z warstwy rogowej nie uciekała woda.

Kogo dotyczy skóra odwodniona i co jest jej przyczyną?

Odwodnienie może dotyczyć każdego typu cery. Zarówno suchej, mieszanej jak i tłustej. Warto o tym pamiętać, ponieważ bardzo często mylone jest ze skórą suchą. Niestety ta, jest odrębnym typem cery, a nie chwilową przypadłością naszej skóry. Największym problemem, który pojawia się przy odwodnieniu, jest zbyt szybkie wytracanie wody przez naskórek. Nie jest on w stanie, utrzymać odpowiedniego nawilżenia. Najczęściej przyczyną jest uszkodzona bariera hydrolipidowa skóry, która najprościej rzecz ujmując, pozwala wtedy, na ucieczkę wody ze skóry. Skutki są zazwyczaj widoczne w postaci podrażnienia, wysuszenia miejscowego lub ogólnego, ściągnięcia skóry, łuszczenia, swędzenia czy szorstkości.

Jeśli nie mamy pewności, czy nasza skóra jest aktualnie odwodniona, a może po prostu sucha z natury, warto zasięgnąć porady dermatologa lub kosmetologa. Pomoże również rozpoznać i nazwać najczęstsze czynniki wpływające na odwodnienie skóry, takie jak: przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, duże zmiany temperatur, zanieczyszczenie środowiska, słabe nawodnienie organizmu, stres, palenie papierosów, częste spożywanie alkoholu, drażniące kosmetyki, przebyte niektóre choroby czy też nadmierna ekspozycja na słońce, bez odpowiedniego zabezpieczenia SPF 50. Specjalista pomoże ocenić obecny stan skóry, zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie leczenie lub pielęgnacje.

Jaka jest różnica między skórą suchą a odwodnioną?

Po pierwsze i najważniejsze. Skóra sucha to typ skóry! To ciągły stan, spowodowany niedostateczna ilością lipidów w skórze. Najczęściej występujący na całym ciele, również na dłoniach czy skórze głowy. Jest to naturalny stan od urodzenia. Taka skóra wytwarza mało sebum i jest podatna na wcześniejsze starzenie. Ciągle potrzebuje nawilżenia, a nałożony na nią krem czy balsam wchłania się wręcz błyskawicznie. Może łuszczyć się, swędzieć, być ściągnięta. Ten typ skóry cechuje też duża wrażliwość i może przebiegać z zaczerwienieniem. Skóra sucha potrzebuje bogatej pielęgnacji, najlepiej w preparaty zawierające odbudowujące lipidy.

Natomiast skóra odwodniona, może dotyczyć wszystkich typów skóry. Jest to niedobór wody w skórze. Może pojawiać się niezależnie od płci, wieku czy momentu w życiu człowieka. Co najważniejsze, odwodnienie – jest to stan przejściowy i odwracalny, a szybko zdiagnozowana i zadbana skóra, łatwo powróci do stanu sprzed odwodnienia. Warto o to zadbać, bo fakt, że jest to skóra pozbawiona odpowiedniej ilości wody w naskórku, może nasilać nadprodukcję sebum, a co za tym idzie pojawienie się zmian trądzikowych. Taka skóra potrzebuje silnie nawilżających substancji, ponieważ podobnie jak w przypadku skóry suchej, mogą występować swędzenie, łuszczenie, ściągniecie, wrażliwość czy nadmierne wysuszenie, objawiające się też szorstkością i podrażnieniem.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej