Skóra sucha

Skóra sucha

Jest to skóra wrażliwa. Problem najczęściej nasila się z wiekiem, a skóra staje się coraz bardziej szorstka, delikatna i pergaminowa. Skóra wytraca wodę, co skutkuje wzmaganiem problemu. Coraz mniej aktywne są również gruczoły łojowe, które notabene, odpowiadają za poziom jej nawilżenia. W przypadku cery suchej warto zacząć odpowiednią pielęgnację jak najszybciej. Zapobiegniemy w ten sposób przedwczesnemu starzeniu i częstemu problemowi, nadmiernego złuszczania naskórka, tzw. suchych skórek. Wyglądają one nieestetycznie i często utrudniają nam np. nałożenie makijażu.

Najważniejsza jest woda

Za prawidłowe nawilżenie skóry, odpowiada dostarczenie, odpowiedniej ilości wody, z zewnątrz i wewnątrz oraz jej zatrzymywanie przez skórę. Zdolność bariery naskórkowej do zatrzymywania wody określona jest mianem TEWL – transepidermalnej utraty wody. Woda ulega migracji, najczęściej w warstwie rogowej. Drugi ważny skrót to NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania skóry. Wpływa na korneocyty, zatrzymując w nich wodę, a także zapewnia integralność, elastyczność i odporność naskórna, na uszkodzenia.

.

Taka ogólna definicja skóry suchej, opisuje pewien stan patologii skóry, w oparciu o obraz kliniczny oraz widoczny stan skóry – wrażenia dotykowe. W przypadku występowania skóry suchej, mogą pojawiać się objawy, takie jak:

 • szorstkość skóry
 • łuszczenie drobnopłatkowe
 • drobne pęknięcia na powierzchni skóry
 • rumień
 • scieńczenie skóry / skóra pergaminowa
 • pieczenie / swędzenie
 • świąd skóry
 • skóra matowa
 • przebijające naczynka krwionośne
 • wysoka wrażliwość
 • brak elastyczności
 • szybko widoczne pierwsze zmarszczki

Przyczyny nadmiernej suchości skóry

Przyczyn suchości skóry może być bardzo wiele. Począwszy od czynników genetycznych i zaburzeń rogowacenia skóry. Mamy również cały szereg innych aspektów. Suchość może wynikać, z obniżonej zdolności do wiązania i utrzymywania wody w naskórku, czyli zaburzeń TEWL. Przyczyną przesuszania skóry mogą być również: stałe przebywanie w warunkach klimatyzacji, w zanieczyszczonym środowisku, korzystanie z twardej wody, mróz, nadmierna ekspozycja na słońce. Idąc dalej tym tropem, stres, zaburzenia hormonalne, zbyt częste mycia twarzy – pozbawiamy ją w ten sposób warstwy ochronnej. Nieprawidłowa pielęgnacja, kosmetyki na bazie alkoholu, obcisłe, szorstkie ubrania, to kolejne aspekty mogące mieć wpływ na nadmierne przesuszanie skóry. Wśród przyczyn warto uwzględnić również, choroby przewlekle, takie jak: wyprysk kontaktowy, AZS, cukrzyca, łuszczyca. U osób starszych, powodem, może być zaburzenie wchłaniania kwasów tłuszczowych omega 6. Warto zawrócić uwagę, na dostateczne nawodnienie organizmu. Zbyt małe lub czasami, nawet doprowadzenie do odwodnienia, to kolejna przyczyna, nadmiernej suchości skóry.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej