Skóra tłusta

Skóra tłusta

Jedna z najbardziej problematycznych typów skóry. Nazywana również skórą łojotokową. Charakteryzuje się widoczną tłustością w strefie T, lub całej twarzy. Najczęściej występują powiększone gruczoły łojowe oraz pogrubienie naskórka, które skutkuje szarawą lub żółtawą cerą. Skóra tłusta jest dość sporym problemem w różnych grupach wiekowych. Począwszy od nastolatków, poprzez kobiety i mężczyzn w wieku rozrodczym aż po osoby starsze.

Trochę o gruczołach łojowych

Wykształcają się u ludzi dosyć wcześnie bo już w życiu płodowym. Pracują najintensywniej zaraz po narodzinach, później aktywność gruczołów łojowych maleje, aż do okresu dojrzewania, gdzie znowu zaczyna wzrastać. Wydzielanie łoju zależne jest od wielu czynników. Po pierwsze właśnie od wieku. Zauważono też, że zmniejsza się u kobiet w okresie menopauzalnym i u mężczyzn po 50 roku życia. Kolejny czynnik wpływający na wydzielanie łoju to okolica ciała, zdecydowanie najwięcej łoju wytwarzamy na twarzy, klatce piersiowej i plecach. Płeć również warunkuje aktywność gruczołów łojowych. Wyraźnie intensywniej działają one u mężczyzn niż u kobiet. Natomiast u pań wykazują wzmożone działanie w okresie menstruacji. Dużo zależy również, od temperatury otoczenia. Na około każde 10 stopni, poziom wydzielania łoju zwiększa się o 10%.

.

Jakie funkcje pełnią gruczoły łojowe?

  • utrzymują homeostazę organizmu
  • wydzielina gruczołów wchodzi w skład płaszcza hydrolipidowego skóry
  • sebum wykazuje działanie antybakteryjne
  • na powierzchnie skóry wraz z sebum transportowana jest wit. E, która jest antyoksydantem
  • regulują poziom androgenów w skórze
  • wpływają na ekspresję cytokin prozapalnych.

Trądzik

To choroba dermatologiczna, występująca najczęściej przy skórze tłustej, przebiegająca w bardzo różny sposób. Począwszy od mikrozaskórników, poprzez zaskórników zamknięte i otwarte, kolejno krosty i grudki aż do ciężki stadiów, z guzami i cystami, często pozostawiającymi blizny. Trądzik dotyka ponad 80 % nastolatków. Najczęściej są to pojedyncze zmiany jednak, niekiedy zdarzają się poważne przebiegi choroby. Dlatego też, trądzik jest również problemem kosmetycznym i pośrednio psychologicznym. Sama etiopatogeneza trądziku jest bardzo złożona. Wiadomo jednak że na występowanie choroby, ma wpływ genetyka oraz nadmierna aktywność gruczołów łojowych, ale także zmiany keratynizacji mieszków włosowych, prowadzące do zaczopowania ujść mieszków i stanów zapalnych. Dużą role w powstawaniu trądziku mają bakterie i drożdżaki. Najczęściej wymieniana podczas dywagacji na temat trądziku jest bakteria Propioniobacterium Acnes. Występuje ona fizjologicznie na skórze, natomiast w warunkach beztlenowych, namnaża się powodując trądzik.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej