Substancje aktywne wspomagając leczenie trądziku

Bardzo ważne jest holistyczne podejście do trądziku. Czyli resumując, wspólne działanie lekarza, kosmetologa i pacjenta, zarówno w zakresie terapii jak i pielęgnacji domowej i zdrowej zbilansowanej diety. Pielęgnacja domowa w terapii trądziku powinna być ustawiona przez kosmetologa. To bardzo ważne, aby dobrać odpowiednie substancje, ich dawkowanie i schemat pielęgnacyjny, wspomagający często antybiotykoterapię lub zabiegi wykonywane w salonie. Taka pielęgnacja, oprócz tego że pomaga zniwelować zmiany i wpływa korzystnie na stan skóry, praktycznie zawsze jest przedłożeniem lub podtrzymaniem całego leczenia i zabiegów. Zatem jakie substancje aktywne wspomagające leczenie trądziku znajdziemy w kosmetykach, lub na jakie powinniśmy zwrócić uwagę? Zapraszam do poczytania.

Składniki aktywne:

Retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które charakteryzują się szerokim spektrum działania. Związki które, wiążą i aktywują receptory retinoidowe. Są rozpuszczalne w tłuszczach i łatwo wnikają w warstwę rogową naskórka. Maja zdolność zmniejszania aktywności gruczołów łojowych oraz hiperkeratynizację, powodującą zaskórniki. Przyspieszają również, odnowę naskórka, normalizując pracę keratynocytów. Ponadto udrożniają gruczoły łojowe, działają przeciwzapalnie, i przeciwłojotokowo, hamują wzrost bakterii Staphylococcus epidermidis i Propionibacterium acnes, przyspieszają procesy gojenia zmian i usuwają przebarwienia po trądzikowe.

Kwas azelainowy, bardzo często wykorzystywany w terapiach przeciwtrądzikowych. Wykazuje wysokie działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, keratolityczne i oczywiście złuszczające. Działa też przeciw przebarwieniom pozapalnym. Zwalcza bakterie tlenowe i beztlenowe, normalizuje pracę gruczołów łojowych. Przy regularnym stosowaniu zauważymy widoczną poprawę skóry. Mniej błyszczy i mniej się przetłuszcza. Kwas azelainowy, oprócz tego ze jest wykorzystywany w leczeniu i łagodzeniu trądziku pospolitego, ma również zastosowanie, podczas terapii trądziku różowatego. Śmiało może być stosowany przez osoby z cerą delikatną, wrażliwa czy nawet atopową. Trzeba jednak uważać, na pieczenie lub pojawienie się rumienia, to są oznaki do przerwania lub przeanalizowania terapii.

Kwas salicylowy, również wykorzystuje się w leczeniu trądziku. Najbardziej ceniony za właściwości pomagające oczyścić i zwężać ujścia gruczołów łojowych, czyli innymi słowy, pomaga pozbyć się zaskórników, lub ograniczyć ich działanie. Jednoczenie przyspiesza odnowę naskórka i działa przeciwzapalnie. Często polecany do stosowania punktowego, na chorobowo zmienioną skórę, lub wykorzystywany w preparatach myjących, tj. żelach, tonikach, peelingach. W gabinetach kosmetycznych stosowany jest w wyższych stężeniach, jako zabieg na całą twarz lub plecy.

Nadtlenek benzoilu, to kolejna substancja która dobrze radzi sobie z trądzikiem. Najlepiej działa przy zmianach typu grudki i krosty. Wykazuje bardzo szerokie spektrum działania. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, złuszczająco, wysuszająco, przeciwświądowo, a także pobudza syntezę kolagenu. Oczywiście nie można pominąć jego działania ograniczającego wydzielanie sebum. Wadą nadtlenku benzoilu jest możliwość nadmiernego wysuszenia skóry. Warto, aby był stosowany, z odpowiednio dobrana pielęgnacją nawilżającą. Należy również pamiętać, że nie wolno łączyć preparatów na bazie nadtlenku benzoilu i kosmetyków zawierających pochodne witaminy A, czyli retinoidami.

Inne substancje czynne wspomagające w leczeniu trądziku

 • kwasy AHA, BHA, PHA
 • cynk i jego pochodne
 • zielona glinka
 • NNKT
 • siarka
 • witamina C
 • niacynamid
 • biotyna
 • alantoina
 • Triclosan
 • bisabolol
 • ekstrakt z aloesu
 • ziało i wyciągi np. krwawnik, tymianek, skrzyp, pokrzywa, olejek z drzewa herbacianego, kora dębu, rumianek, brzoza

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej