Tradycja Mikołajek

Tradycja Mikołajek

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, skąd w ogóle wzięła się tradycja Mikołajek? Jak to się stało, że co roku, obchodzimy taki dzień, obdarowując się prezentami? Rzecz jasna, dzieci wieżą w starszego Pana z białą brodą, w czerwonym ubraniu, wraz z saniami wypchanymi prezentami, ciągniętymi przez renifery. I tak ma być! Ostatnio przeczytałam na Internecie „Pozwól dzieciom wierzyć w Świętego Mikołaja. Ty wierzysz w kremy na cellulit i nikt Cię z błędu nie wyprowadza”. Przyznam, że mnie to rozbawiło. Ale teraz do rzeczy. Skąd wywodzi się tradycja Mikołajek?

Mikołajki, to święto obchodzone, ku czci Świętego Mikołaja, biskupa Miry, dnia 6 grudnia w prawosławiu i katolicyzmie. Do XIX w. był to dzień, wolny od pracy. Z czasem Mikołajki, a raczej postać Mikołaja, została przekształcona w bajkową postać, a samo święto, jest szeroko wykorzystywane w kulturze masowej. Dziś mówi się nawet, że Mikołaj nosi prezenty także 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia. O samej osobie Świętego, narosło na przestrzeni wieków, wiele mitów. Nie wiadomo co jest prawdą, a co jedynie bajkową historią. Nie wiadomo dokładnie jak wyglądało jego życie. Podobno, Mikołaj urodził się w bardzo pobożnej i bogatej rodzinie. Został biskupem Miry, gdzie mieszkał aż do śmierci. Zmarł dokładnie 6 grudnia. Z tej okazji obchodzone są Mikołajki.

Krąży też historia, o trzech córkach. Jakoby Mikołaj, pomógł ocalić 3 młode dziewczyny, córki swojego chciwego sąsiada, który popadł w biedę. Podrzucając pieniądze w woreczkach przez okno, w nocy do domu gospodarza. Dzięki temu, miał on za co wyżywić rodzinę i nie musiał sprzedawać córek. Jednak sąsiad, chciał się dowiedzieć, skąd biorą się pieniądze i jednej nocy, czuwał przy oknie. W ten sposób nakrył Świętego. Zaskoczony, podziękował mu i po tych wydarzeniach, zmienił swoje życie na lepsze.

Przez wieki, Święty Mikołaj, zmienił się pod względem aparycji. Na kościelnych obrazach, ikonach oraz starych pergaminach, przedstawiany jest jako dostojny biskup w kościelnych szatach. Aktualnie, opisywany jest, jako dobrze zbudowany, starszy Pan, z okazałym brzuszkiem. Ma długa białą brodę, puszyste czerwone ubranie i charakterystyczną czapkę z białym pomponem. Przedstawiany jest jako ciepły i miły, tryskający humorem i obdarowujący zawsze ciepłym spojrzeniem. Często ukazywany w towarzystwie wielkiego worka prezentów, sań i reniferów, tudzież Pani Mikołajowej.

W obecnych czasach, Mikołajki, kojarzą się z nocą z 5 na 6 grudnia, kiedy to postać Mikołaja, pod osłona nocy podrzuca dzieciom podarunki. Najczęściej są to zabawki, słodycze i owoce. Co do zasady, Mikołaj dostarcza prezenty dzieciom, które były grzeczne cały rok i które wcześniej napisały list do Mikołaja, z prośba, co chciałby otrzymać. Niegrzeczne dzieci, miały dostawać rózgę. Ale to się raczej nie zdarza. 😉

W niektórych krajach, kultywuje się tez tradycje, zostawienia Mikołajowi na stoliku, ciepłego mleka i ciasteczek, aby mógł się pożywić podczas długiej podróży. Wypite mleko i zjedzone ciasteczka, oznaczają że Mikołaj odwiedził dom i można szukać prezentów. Najczęściej koło łóżka, pod choinka lub w skarpecie.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej