Włosing? A co to?

Włosing? A co to?

To słowo, pojawia się w powszechnym użyciu, już od jakiegoś czasu. Składa się na niego bardzo wiele czynników, między innymi, określenie porowatości swoich włosów, dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji, poznanie składów preparatów, równowaga PEH, mycie, stosowanie wcierek, a nawet dobór odpowiedniej szczotki czy ręcznika! Tak, innymi słowy włosing, to świadoma pielęgnacja i totalnie holistyczne podejście od włosów. Często, kiedy poruszam tutaj włosowe tematy, pisze o tym jak ważne jest, przemyślane dbanie o kosmyki. Najważniejsze jednak i wyjściowe, musi być dokładne poznanie swoich pasm i tego co lubią. Mam nadzieję że tym wpisem, rozjaśnię Wam, czym jest ten cały włosing.

Określenie porowatości, to pierwszy stopień do dobrego włosingu.

Zaczynając świadomą pielęgnacje, musimy określić czy nasze włosy należą do niskoporowatych, średnioporowatych, a może jesteśmy posiadaczkami wysokoporowatych kosmyków. Sama porowatość to stopień odchylenia łusek od łodygi włosa. Często jest uwarunkowana genetycznie. Ale bywa tak, że zaniedbując przez dłuższy czas naszą fryzurę, podnosimy jej porowatość. Najczęściej, na początku drogi ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy są w opłakanym stanie. Puszące, popalone od prostownicy, suche, łamliwe, strączkujące. Świadomość tego, jaki typ włosów posiadamy jest bardzo ważna, aby rozpocząć dobry włosing. Spójrzmy na nasze kosmyki łagodnym okiem i wyciągnijmy wnioski. Na początku nie bójmy się, prosić o pomoc. Może być potrzebne zdanie specjalisty np. trychologa. Miejmy otwartą głowę. Świadoma pielęgnacja to praca ale i zabawa. Nie zrażajmy się początkowymi pomyłkami czy potknięciami. Kierujmy się zarówno opiniami specjalistów jak i własną intuicją i przede wszystkim, słuchajmy naszych włosów.

1. niskoporowate 2. średnioporowate 3. wysokoporowate

A co ze składami kosmetyków do włosingu?

Zanim wyrzucimy z łazienki wszystko, na poczet nowych kosmetyków do włosingu, warto zerknąć w składy tych, które już posiadamy. Może być tak, że te, które znajdują się na naszej półce, wykorzystamy. Może rzadziej lub w innych konfiguracjach, ale szkoda od razu skazywać je na kosz, bez analizy. Ważne jest aby, poznać jakie detergenty siedzą w naszych produktach myjących. Wyróżniamy 4 podstawowe surfaktanty. Mocny – anionowy, surfaktant kationowy, łagodne – amfoteryczne i niejonowe. Warto też, zwracać uwagę na zawartość silikonów i alkoholu w produktach do włosów. Silikony nie są oczywiście złe, ale musimy uważać na nie w przypadku szamponów. Mogą podrażniać skalp i powodować swędzenie. Osobiście bardzo lubię zawartość silikonów w maskach i odżywkach. Otulają one bowiem włosy i tworzą na nich barierę ochronną oraz zapobiegają utracie wody.

Szczotka i ręcznik.

Kolejne ważne aspekty przy prawidłowym włosingu. Odpowiednio dobrana szczotka, będzie nie tylko czesać włosy, ale także zapobiegnie wyrywaniu czy rozdwajaniu końcówek. Najlepszym wyborem są szczotki, które są mieszaniną naturalnego włosia i plastikowych igiełek. A przy bardzo długich i gęstych włosach, najlepiej sprawdzą się szczotki syntetyczne lub z plastikowymi igiełkami o szerszym rozstawie. Każdą szczotkę trzeba też odpowiednio często czyścic i myć. Zbierają się na nich: kurz, resztki preparatów do pielęgnacji, stylizatorów oraz złuszczony naskórek i sebum. To idealne środowisko do rozwoju, szkodliwych dla skóry głowy i włosów mikroorganizmów. Szczotkowanie włosów brudną szczotką, niesie za sobą ryzyko, utraty świeżości i szybszego przetłuszczania pasm. Ponadto wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, mogą wywoływać różnego rodzaju choroby skóry. Bardzo ważne jest również, dobranie odpowiedniego ręcznika. Najlepiej jeśli zainwestujemy w bawełniany turban, lub skorzystamy ze starej bawełnianej koszulki. Pamiętaj aby nie trzeć włosów, a jedynie delikatnie odciskać namiar wody.

Równowaga PEH a włosing.

O tym jak ważne jest zachowanie równowagi PEH, w pielęgnacji włosów, pisałam już tutaj. Warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej jeśli chcemy zacząć świadomie dbać o włosy. Równowaga miedzy Proteinami, Emolientami i Humektantami jest bardzo ważna. W dużym skrócie: emolienty odpowiadają głównie, za otulenie naszych pasm, ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i wygładzenie. Proteiny regenerują, uzupełniają ubytki w strukturach włosów i podnoszą objętość. Humektanty natomiast, odpowiadają za dostateczne nawilżenie. Warto zwracać uwagę na te substancje wybierając produkty do pielęgnacji, tak aby odpowiednio ją zbilansować i dostosować do porowatości.

Korzyści płynące z włosingu.

 • Piękne i zadbane włosy
 • Wydobyty skręt
 • Regeneracja włosów
 • Brak puszenia
 • Lśniące i gładkie włosy
 • Większa świadomość składów
 • Poprawienie ukrwienia skóry głowy
 • Zdrowie włosów
 • Oszczędność czasu
 • Oszczędność pieniędzy
 • Relaks
 • Dobre samopoczucie

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej