Wypadanie włosów po Covid

Wypadanie włosów po Covid

Wypadanie włosów po przebyciu Covid – 19, to ostatnio bardzo popularny temat. Coraz więcej osób, zauważa po pewnym czasie od przebycia choroby, wzmożone wypadanie. Dotyczy to praktycznie 1/3 wszystkich chorujących. Jednak problem nie pojawi się od razu. Najczęściej następuje po upływie 12 – 16 tygodni. Dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn i jest nazywane potocznie – poinfekcyjną utratą włosów. Jednak wypadanie włosów po Covid, zaliczane jest, do wypadania włosów, na tle telogenowym. Nazwa ta, pochodzi od trzeciej fazy życia włosów. Wypadanie pocovidowe, ustępuje samoistnie, najczęściej po 8-12 miesiącach. Zatem jakie są przyczyny wypadania włosów po Covid i jak sobie z nim radzić?

Przypomnijmy sobie fazy wzrostu włosów

Anagen

Według rożnych źródeł trwa od 2 do nawet 7 lat. Jest fazą aktywną wzrostu włosa. W tej fazie znajduje się najwięcej włosów bo ok 80-90%. Włosy rosną najczęściej ok 1 cm miesięcznie, do ok 70 cm całkowitej długości, natomiast jest to bardzo indywidualne.

Katagen

Jest fazą pośrednią. Włosy w tej fazie ulegają obumieraniu. Faza inwolucji trwa ok 2-3 tygodnie. Znajduje się w niej niewiele włosów, bo zaledwie 1 do 3% wszystkich włosów, owłosionej skóry głowy.

Telogen

Stan spoczynku włosa. Faza w której włos jest już martwy. Ta faza trwa od 2 do 4 miesięcy, a znajduje się w niej ok. 10 -15% wszystkich włosów na głowie.

Jakie są przyczyny łysienia telogenowego?

  • długotrwały i przewlekły stres
  • choroby zakaźne, przebiegające z podwyższoną temperaturą
  • niedobory witamin i minerałów
  • restrykcyjne diety, zaburzenia odżywiania
  • anemia
  • cukrzyca
  • ciąża i okres laktacji
  • niektóre leki (np. statyny, leki przeciwzakrzepowe, antykoagulanty)
  • choroby autoimmunologiczne
  • zaburzenia hormonalne

.

Łysienie telogenowe – pocovidowe, pojawia się najczęściej, w wyniku wystąpienia jednoczenie, kilku czynników. Przebyta choroba, stres, wysoka temperatura oraz leki, doprowadzają do znacznego osłabienia organizmu. Samo wypadanie, pojawia się jednak dopiero, po około 3-4 miesiącach. Jest jednak długotrwałe i może trwać nawet do roku czasu. Więcej przypadków po infekcyjnej utraty włosów, obserwuje się w przypadku kobiet.

Jak sobie radzić z wypadaniem włosów po Covid?

Wieloczynnikowe działania, to tutaj podstawa. Po pierwsze, nastawiaj się pozytywnie! To bardzo ważne, ponieważ każdy dodatkowy stres, nasila objaw wypadania. Pomagaj sobie w tym, jak tylko możesz. Czytaj, spaceruj, bierz długie kąpiele, pobiegaj. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy z zewnątrz, udaj się od psychoterapeuty. Ponadto, ważne aby lekarz zlecił badania, min. podstawowa morfologia, żelazo, poziom ferrytyny, CRP, TSH, FT3, FT4, ATPO oraz poziom witamin z grupy B. Możesz też, udać się do trychologa, w celu sprawdzenia, stanu skóry głowy i struktury włosów. Specjalista określi problem wypadania. Zadbaj o zdrową, nisko przetworzoną dietę. Wysoce prawdopodobne, że będą potrzebne suplementy diety. Najczęściej cynk, żelazo, biotyna, selen, miedź i witaminy B6, B12. Trycholog, zaleci też, odpowiednią pielęgnacje domową. Łagodne szampony, regenerujące odżywki i wcierki! Te ostatnie, są bardzo pomocne. Dla najlepszych rezultatów, warto stosować je regularnie. Zwróć jednak uwagę, by nie zawierały w składzie alkoholu. Pamiętaj, że proces odrastania włosów, jest długotrwały. Uzbrój się w cierpliwość i bądź dla siebie wyrozumiała.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej