Czy pielęgnacja włosów zimą powinna różnić się od tej, jaką zapewniasz pasmom przez pozostałą część roku? Z całą pewnością to czas, kiedy Twoja fryzura potrzebuje szczególnej troski – przede wszystkim jeżeli chodzi o nawilżanie i ochronę. Niezbędne jest sięgnięcie po kosmetyki, które zabezpieczają pasma przed mrozem i zmienną pogodą i wzmacniają ich strukturę, a także wyrobienie nawyków, które pozwolą zadbać o ich zdrowy i piękny wygląd. Dowiedz się, jak dbać o włosy zimą!

Dlaczego w zimie trzeba szczególnie dbać o włosy?

Zima to trudny czas dla włosów. Co może zaszkodzić im w tym okresie? Przede wszystkim różnice temperatur (chłód na zewnątrz i rozgrzane pomieszczenia), silne mrozy, niesprzyjająca pogoda, wilgoć w powietrzu, ciągłe ubieranie i zdejmowanie czapek, szalików, grubych swetrów, a także smog i zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Te wszystkie czynniki sprawiają, że struktura pasm narażona jest na uszkodzenia mechaniczne, pękanie i przesuszanie.

Skutki tego są łatwe do przewidzenia – włosy zaczynają się puszyć, elektryzować, stają się szorstkie, sztywne i matowe, mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się i sklejania w strąki. Przywrócenie im pięknego wyglądu na wiosnę bywa sporym wyzwaniem. Dlatego tak ważne jest zadbanie o ich bezpieczeństwo i dobrą kondycję również zimą. Wbrew pozorom Twoja fryzura może być piękna również wtedy! Zatem jak pielęgnować włosy zimą?

Jak niskie temperatury wpływają na włosy?

Najważniejszą zasadą w kwestii tego, jak dbać o włosy zimą, jest zapewnienie im ochrony przed czynnikami zewnętrznymi – mrozem, wiatrem, śniegiem. Niskie temperatury szkodzą pasmom tak samo, jak wysokie. Po pierwsze, bardzo negatywnie wpływają na cebulki włosowe. Kiedy skóra głowy przemarznie, naczynia krwionośne obkurczają się, a co za tym idzie, do mieszków włosowych trafia znacznie mniej substancji odżywczych. To sprawia, że cebulki włosowe mogą ulegać uszkodzeniu, a nawet trwałemu zniszczeniu, czego efektem jest nadmierne wypadanie włosów, które nie następuje natychmiast – może zacząć się nawet kilka tygodni lub miesięcy później, wiosną.

Po drugie, niskie temperatury mogą powodować trwałe uszkodzenie struktury pasm. Ludzki włos składa się aż w 10% z wody – jeśli zacznie ona zamarzać lub nadmiernie odparowywać, jego struktura ulegnie zniszczeniu, pojawią się w niej pęknięcia, stanie się kruchy, łamliwy, szorstki i matowy, a jego końcówki będą się rozdwajać. To uszkodzenia, które bardzo trudno naprawić.

Jak chronić włosy przed mrozem?

W zimie podstawą jest zatem skuteczna ochrona włosów i skóry głowy przed mrozem. To oznacza przede wszystkim świadome wybieranie kosmetyków, zarówno do pielęgnacji, jak i tych ochronnych. Postaw na preparaty, które zawierają emolienty – substancje tworzące na powierzchni pasm warstwę okluzyjną, czyli film ochronny zabezpieczający je przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, zmianami temperatur, utratą wilgoci, przenikaniem szkodliwych substancji chemicznych (w tym smogu i spalin), a także domykają łuski włosowe.

Wiele osób zapomina również o tym, że mróz i śnieg nie oznaczają, że włosy nie są narażone na działanie promieni UV. Tymczasem mogą być one wyjątkowo niebezpieczne zimą! Świeży śnieg odbija aż 80% promieni słonecznych, co oznacza, że działają one na pasma z niemal dwukrotnie większą siłą. Promieniowanie UVA i UVB powoduje trwałe uszkodzenie struktury włosa, utlenianie się melaniny i jest powodem fotostarzenia się skóry. Dlatego tak ważne jest stosowanie kosmetyków zawierających filtr UV lub naturalne substancje pełniące tę funkcję, np. masło Shea, witaminy E i C.

Jaki kosmetyki sprawdzą się zimą? Warto sięgnąć po:

Choć olejki silikonowe i odżywki oraz maseczki na włosy zimą działają bardzo skutecznie, przy silnych mrozach i bardzo trudnych warunkach pogodowych nie wystarczą. Wtedy niezbędną ochroną dla pasm jest niedoceniana przez wiele osób czapka.

Czy noszenie czapki jest dobre dla włosów?

Zdecydowanie tak! Choć bardzo często można spotkać się z mitem, że noszenie czapki niszczy włosy, w rzeczywistości nienoszenie jej przynosi znacznie gorsze skutki. Dobrze dobrane nakrycie głowy to najłatwiejszy sposób, by zabezpieczyć włosy i przede wszystkim skórę głowy przed mrozem i negatywnym wpływem zmiennej aury. Warto jednak pamiętać, że czapka powinna być:

 • luźna, wręcz za duża – musi przylegać do uszu, ale nie może uciskać skóry głowy ani włosów;
 • oddychająca – aby nie powodować pocenia się;
 • wykonana z miękkich, naturalnych materiałów – które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i są bezpieczne dla skóry głowy.

Aby uniknąć elektryzowania się włosów, warto przed ubraniem wyprać czapkę w antystatycznym płynie do płukania. Bardzo ważne jest pamiętanie o tym, że po wejściu do ciepłego pomieszczenia nakrycie głowy należy zdjąć natychmiast – przegrzanie również bardzo źle wpływa na skórę głowy, może skutkować przetłuszczaniem się włosów, a nawet pojawieniem się łupieżu.

Dlaczego włosy się elektryzują zimą?

Elektryzujące się włosy zimą to jeden z najbardziej uciążliwych problemów w tym okresie. Z czego wynika to zjawisko i dlaczego nasila się akurat o tej porze roku? Wynika to z praw fizyki. Na powierzchni pasm znajdują się ładunki elektryczne: dodatnie i ujemne. Jeśli z jakiegoś powodu równowaga między nimi zostanie zaburzona i zaczną przeważać jony dodatnie, będą się nawzajem odpychać, powodując unoszenie się włosów.

W zimie zjawisko to występuje szczególnie często. Ładunki dodatnie osiadają na włosach wraz z cząsteczkami kurzu, które unoszą się w powietrzu dużo intensywniej, kiedy działa ogrzewanie i dochodzi do cyrkulacji powietrza. Powstają również w wyniku tarcia podczas zdejmowania ubrań i nakryć głowy wykonanych z szorstkich tkanin lub wełny, a także „przechodzą” na włosy z przedmiotów wykonanych ze sztucznych materiałów. Na ich gromadzenie się szczególnie narażone są suche włosy o zniszczonej strukturze – normalne lub przetłuszczające się pasma elektryzują się dużo rzadziej.

Jak poradzić sobie z elektryzującymi się włosami zimą? Przede wszystkim:

 • zadbaj o ich intensywne nawilżenie, stosując odżywki i maski humektantowe – np. maskę z serii „Istota Natury” Bioélixire;
 • myj włosy w letniej wodzie i na końcu spłucz je chłodnym strumieniem, by domknąć łuski włosowe oraz stosuj odżywki emolientowe;
 • nakładaj na umyte włosy sera silikonowe i kosmetyki o działaniu antystatycznym, np. olejek silikonowy Jedwab + Witamina A Bioélixire;
 • używaj suszarki z funkcją jonizacji (jonizator wytwarza jony ujemne);
 • korzystaj ze szczotki do włosów wykonanej z naturalnych materiałów (np. z włosia dzika);
 • wszystkie ubrania pierz w antystatycznych płynach do płukania.

Suche włosy zimą – dlaczego włosy przesuszają się w zimie i jak temu zapobiegać?

Jeśli włosy mają zbyt rozchylone łuski (np. są wysokoporowate, zniszczone po zabiegach chemicznych, niewłaściwie pielęgnowane), wysokie temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach, suche powietrze oraz mróz panujący na zewnątrz powodują nadmierne odparowywanie wody z ich wnętrza. Czynniki te przyczyniają się również do przesuszania się skóry głowy, co może prowadzić do zaburzenia wydzielania sebum, naturalnej substancji kontrolującej poziom nawilżenia włosów. Efektem są suche, sztywne, szorstkie i matowe pasma podatne na łamanie się i kruszenie.

Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest właściwa pielęgnacja w zgodzie z naturalną równowagą PEH włosów. Sięgaj regularnie po odżywki i maski proteinowe, humektantowe i emolietnowe (np. z serii „Istota Natury” Bioélixire), włącz do rutyny pielęgnacyjnej regularne olejowanie pasm i spróbuj myć głowę metodą OMO (odżywka – mycie – odżywka). Wybieraj też łagodne szampony pozbawione agresywnych detergentów (np. SLS).

Ze skrajności w skrajność – przetłuszczanie się włosów w zimie

Skutkiem przesuszenia skóry głowy paradoksalnie może być również przetłuszczanie się włosów. Tuż przy mieszkach włosowych znajdują się gruczoły łojowe, które produkują sebum – jego funkcją jest nawilżanie i ochrona skalpu oraz pasm. Jeśli skóra staje się zbyt sucha, reakcją obronną organizmu jest zwiększona produkcja łoju. Jeśli nałoży się na to dodatkowy czynnik w postaci przegrzewania głowy (tak dzieje się, jeśli nie zdejmujesz czapki w ogrzewanych pomieszczeniach), gruczoły zaczną pracować jeszcze intensywniej, czego rezultatem będzie przetłuszczanie się włosów i pogorszenie stanu skóry głowy, a nawet łupież.

Z tym problemem można poradzić sobie, dbając o odpowiednie nawilżenie skalpu i jego dobrą kondycję. Możesz sięgnąć po wcierki, przeprowadzać regularnie olejowanie skóry głowy, stosować peelingi oraz wykonywać masaż, który poprawi jej ukrwienie i odżywienie.

Suszyć czy nie suszyć?

Suszenie włosów zazwyczaj powoduje mniejsze lub większe uszkodzenie ich struktury – jednak pozostawienie pasm, by schły naturalnie, kiedy planujesz wyjść niedługo z domu, jest niepraktyczne, zajmuje dużo czasu i może przynieść więcej szkody niż pożytku, jeśli nie zdążą wyschnąć całkowicie. Dlatego w zimie warto nastawić się na regularne używanie suszarki, pamiętając jednak o podstawowych zasadach suszenia włosów:

 • zawsze przed suszeniem nakładaj na włosy kosmetyki termoochronne (np. odżywkę lub serum silikonowe);
 • używaj chłodnego nawiewu, który nie spowoduje przesuszenia i uszkodzenia pasm;
 • korzystaj z nowoczesnej suszarki z ceramiczną grzałką i funkcją jonizacji – suszenie będzie domykało łuski włosowe, podnosząc odporność włosów na uszkodzenia i zapobiegając ich elektryzowaniu się;
 • staraj się skrócić cały proces do minimum – np. wybierając urządzenie o dużej mocy.

Zimą zadbaj nie tylko o włosy, ale o cały organizm!

Prawidłowa pielęgnacja i stosowanie skutecznych kosmetyków ochronnych to podstawa dbania o włosy zimą. Nie można zapominać jednak o tym, że stan włosów to również odzwierciedlenie kondycji całego ciała. Zima to czas, kiedy dieta staje się uboższa, rzadziej sięgamy po świeże warzywa i owoce, a częściej po wysoko przetworzoną żywność. To może skutkować niedoborami witamin i minerałów, których objawem jest pogorszenie się kondycji włosów. Warto zatem wzbogacić jadłospis o produkty bogate w witaminy: A, C, D, E, F i K oraz grupy B, a także minerały: żelazo, cynk, magnez, wapń, potas, fosfor, miedź, siarkę i antyoksydanty. Zbilansowana dieta i wysokiej jakości kosmetyki do włosów pomogą Ci zadbać o piękną fryzurę również zimą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *