Zadbanie o włosy po zabiegu fryzjerskim często wiąże się z koniecznością wprowadzenia zmian w swojej codziennej pielęgnacji. Choć nie ma jednej słusznej metody na trwałe utrzymanie efektów zabiegu fryzjerskiego, istnieją sposoby na to, by jak najdłużej cieszyć się nową fryzurą i zachować zdrową kondycję włosów oraz skóry głowy. Pierwsze mycie po zabiegu może być w tym przypadku kluczowe, dlatego warto dobrze je przemyśleć i przed wykonaniem zapoznać się z zaleceniami specjalistów.

Pierwsze mycie włosów po farbowaniu

Pierwsze mycie po farbowaniu włosów należy wykonać dopiero po upływie co najmniej 24 godzin. Ma to znaczenie dlatego, że pigment powinien mieć czas na wniknięcie głęboko w strukturę włosów. Szybkie zastosowanie środków myjących może go zbyt wcześnie wypłukać, tym samym osłabiając efekt koloryzacji. Po powrocie do codziennej pielęgnacji dobrze jest stosować delikatne kosmetyki o kwaśniejszym pH, które skutecznie domkną łuski włosów i uchronią kolor przed przedwczesnym blaknięciem. W tym celu można zaopatrzyć się w odżywkę zakwaszającą po koloryzacji, która zabezpieczy kolor włosów, a przy tym dogłębnie odżywi i zregeneruje kosmyki. Jest to szczególnie istotne w przypadku włosów suchych, zniszczonych, z tendencją do puszenia oraz wysokoporowatych, których łuski często są niedomknięte lub mocno rozchylone. Choć koloryzacja z użyciem bezpiecznych składników nie powinna wywoływać uszkodzeń włosów, osłabione i podatne na zniszczenia kosmyki warto wesprzeć dodatkową ochroną w postaci nawilżających odżywek bez spłukiwania oraz serum. Otoczą one włosy powłoką zabezpieczającą przed nadmierną utratą wilgoci i elastyczności, czynnikami atmosferycznymi oraz promieniami UV, które mogą przyspieszać blaknięcie koloru.

Pierwsze mycie włosów po keratynowym prostowaniu

Marząc o idealnie gładkich, prostych i jedwabiście lśniących włosach wiele osób decyduje się na zabieg keratynowego prostowania. Polega on na dogłębnym uzupełnieniu ubytków keratyny, która stanowi jeden z podstawowych składników budulcowych włosa. Jak pielęgnować włosy po keratynowym prostowaniu? Przez pierwsze dwa-trzy dni po zabiegu nie należy ich myć, a żeby możliwie najdłużej utrzymać wspaniałe efekty nie powinno się stosować po nim kosmetyków o działaniu oczyszczającym. Mogą one wypłukiwać dostarczoną dopiero co keratynę i osłabiać efekty prostowania. Należy też unikać składników wysuszających, czyli np. alkoholu, SLS czy silikonów. Dobrze jest też używać produktów zawierających w składzie… keratynę. Przyczyni się to do wzmocnienia efektu zabiegu i jeszcze lepszego odżywienia oraz wygładzenia kosmyków. Dobrym pomysłem będzie korzystanie z odżywczych olejków, a nawet olejowanie włosów już kilka dni po zabiegu, np. z użyciem łagodnego i antybakteryjnego oleju makadamia. W ten sposób kosmyki zostaną dodatkowo odżywione, wzmocnione i zabezpieczone przed uszkodzeniami. Będą również zachwycać pełnią blasku oraz naturalną sprężystością.

Pierwsze mycie włosów po hennie

Henna, czyli ziołowa koloryzacja to bardzo popularny sposób na farbowanie włosów, szczególnie u osób zmagających się z kosmykami podatnymi na zniszczenia i chcącymi unikać potencjalnie szkodliwych składników. Do dwóch dni po nałożeniu henny nie powinno się w ogóle myć włosów lub ewentualnie wykorzystywać w tym celu jedynie letnią albo chłodną wodę, która pomoże domknąć łuski. Mniej więcej tyle czasu zajmuje formowanie się koloru, który przez ok. 24-48 godzin po zastosowaniu będzie się jeszcze utleniał, ciemniał i utrwalał. Użycie kosmetyków zaburzy ten proces i sprawi, że efekt farbowania może nie być zadowalający. Kiedy już minie okres formowania koloru po hennowaniu, zaleca się korzystanie z łagodnych kosmetyków do pielęgnacji o działaniu nawilżającym, nie zawierających w składzie drażniących detergentów, alkoholu, silikonów czy amoniaku, a także unikanie stosowania olejów, które mogą przyspieszać wypłukiwanie henny. Używany szampon dobrze jest rozcieńczyć i stosować do mycia metodę kubeczkową lub postawić na delikatne myjadło. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest utrzymanie odpowiedniej równowagi PEH skóry głowy i włosów, co ułatwi zachowanie ich odpowiedniego poziomu nawilżenia. W pielęgnacji włosów po hennowaniu sprawdzą się szczególnie szampon nawilżający oraz maska humektantowa, ponieważ henna ma tendencję do wywoływania przesuszania kosmyków. Nie powinno się też zapominać o regularnym chelatowaniu włosów, czyli dogłębnym oczyszczaniu ich z osadu twardej wody i resztek produktów kosmetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *