Mocne i grube włosy to marzenie wielu kobiet. W końcu zarówno popkultura, jak i sztuka uczą nas, że obfita fryzura to atrybut kobiecości. Cienkie włosy to jednak zwykle wynik przekazanych nam genów, dlatego tak istotne jest, aby pokochać te, które mamy na głowie. Każdy rodzaj włosów może wyglądać pięknie i efektownie, jeśli odpowiednio o nie zadbamy.
Co to są cienkie włosy?
Cienkie i pozbawione objętości włosy to najczęściej wynik niskiej porowatości pasm o małym obwodzie. Takie kosmyki są często oporne na układanie i utrzymywanie kształtu, a kolor pojedynczego włosa jest niemal niezauważalny. Posiadaczki takich włosów często zmagają się z ich przetłuszczaniem, oklapnięciem i rozdwajaniem końcówek. Choć nie mamy wpływu na porowatość naszych włosów, możemy przywrócić ich siłę i kondycję dzięki zadbaniu o otoczenie ich odpowiednią troską. Bardzo często włosy tracą objętość w wyniku niedoborów składników odżywczych. W przypadku cienkich włosów warto więc w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojej diecie oraz produktom w łazience, które mają istotny wpływ na stan fryzury.
Sposoby na pogrubienie cienkich włosów
Wśród wielu pielęgnacyjnych trików, z których na co dzień korzystają włosomaniaczki, istnieją również sposoby na pogrubienie i wzmocnienie cienkich włosów. I wbrew pozorom nie zawsze wiążą się one z drogimi zabiegami fryzjerskimi! Na co dokładnie zwrócić uwagę i jak pogrubić cienkie włosy?
Składniki odżywcze na mocne włosy
Aby cieszyć się pięknymi i mocnymi włosami, musimy zadbać o odpowiednią podaż składników odżywczych. Mają one istotne funkcje w budowaniu struktury włosów, a także utrzymaniu ich dobrej kondycji. Najważniejsze będą kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6, omega-9, białko, witaminy A, B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirydoksyna), B7 (biotyna), B9 (kwas foliowy), B12 (kobalamina), C, D, E oraz minerały, takie jak żelazo, krzem, siarka, selen, miedź i cynk. Ich obecność w diecie przyczynia się do zagęszczenia fryzury, wzmocnienia włosów, ograniczenia nadmiernego wypadania oraz przywrócenia sprężystości, miękkości i zdrowego połysku.
Pielęgnacja cienkich włosów
Nieodpowiednio dobrana pielęgnacja może skutkować znacznym pogorszeniem stanu włosów i zmniejszeniem ich objętości. Najważniejsze jest regularne oczyszczanie skalpu i włosów z resztek produktów do stylizacji i zanieczyszczeń oraz zadbanie o równowagę PEH, czyli balans pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami, których dostarczają nasze kosmetyki. Odpowiednie proporcje tych składników są niezbędne dla utrzymania fryzury w zdrowej kondycji i pełni sił. Idealnie dobraną kompozycję protein, emolientów i humektantów znajdziesz na przykład w serii Istota Natury Bioelixire, stworzonej w trosce o utrzymanie odpowiedniej równowagi PEH włosów.
Kolejnym ważnym elementem codziennej pielęgnacji cienkich włosów jest ich zabezpieczanie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ochrona przed wysokimi temperaturami stylizacji, promieniami UV, zanieczyszczeniami i uszkodzeniami mechanicznymi to klucz do zdrowia włosów. Dzięki stosowaniu odpowiednich produktów ochronnych ograniczymy negatywny wpływ czynników środowiskowych oraz narzędzi fryzjerskich, które często przyczyniają się do niszczenia włosów i zmniejszenia ich objętości. Sprawdzi się również ograniczenie stylizacji na gorąco, rozjaśniania, farbowania, opalania oraz korzystania z solarium, które osłabiają, niszczą i przerzedzają kosmyki.
Kosmetyki zwiększające objętość
Skoro o pielęgnacji mowa, warto wspomnieć również o składnikach kosmetyków, które wspierają nadanie włosom objętości. Wybieraj nieobciążające formuły, wzbogacone hydrolizowanymi proteinami, jedwabiem czy lekkimi humektantami. Pozwolą unieść fryzurę i odbić od nasady, a także wzmocnić i nawilżyć włosy, które będą wyglądać zdrowiej i pełniej. Cienkie włosy na pewno polubią Wegańską maskę humektantową, bogatą w cenne ekstrakty roślinne i składniki dogłębnie nawilżające oraz Maskę wzmacniającą z biotyną, która dostarczy odżywczych olejów roślinnych, witaminy E oraz biotyny. Przywróci lekkość i objętość, a dodatkowo wpłynie normalizująco na pracę gruczołów łojowych, ograniczając przetłuszczanie włosów. Koniecznie stosuj też zabezpieczające produkty, np. na bazie lekkich silikonów. Świetnie sprawdzi się Serum z jedwabiem, witaminą A, filtrem UV i koenzymem Q10, które odżywi kosmyki i zabezpieczy je przed nadmierną utratą wilgoci, rozdwajaniem, uszkodzeniami mechanicznymi oraz plątaniem.
Olejowanie cienkich włosów
Olejowanie to bardzo popularny zabieg, szczególnie wśród osób ceniących naturalną pielęgnację. Umożliwia dogłębne odżywienie włosów i skóry głowy, działając przy tym antyoksydacyjnie, łagodząco i silnie regenerująco. Do włosów cienkich najlepiej sprawdzą się oliwa z oliwek, olej lniany czy z pestek winogron, które przywrócą lekkość i blask włosów bez ich obciążania. Regularne przeprowadzanie zabiegu olejowania wyraźnie wzmocni kondycję pasm włosów i przełoży się na ich grubość. Dogłębnie odżywione i zabezpieczone przed utratą wilgoci, odwdzięczą się piękną kondycją, sprężystością, jedwabistą miękkością i większą objętością.
Ziołowanie cienkich włosów
Ziołowanie to inaczej naturalna koloryzacja z użyciem ziół o właściwościach farbujących. Najczęściej korzysta się z indygo, cassi i henny, które nie tylko pozwalają zmienić odcień włosów, ale dodatkowo kondycjonują i pogrubiaja kosmyki. Ich cząsteczki łączą się z keratyną, wyraźnie pogrubiając włosy. Jeśli więc czujesz, że częsta zmiana koloru pozbawiła twoją fryzurę objętości, wypróbuj naturalną alternatywę zabiegu z użyciem ziół!
Stylizacja i fryzury dla cienkich włosów
Stylizacja cienkich włosów może stanowić nie lada wyzwanie, ponieważ nie zawsze są one chętne do zmiany kształtu. Aby optycznie zwiększyć objętość cienkich włosów i dodać im grubości stosuj suchy szampon, pudry do stylizacji i lekkie sera ochronne, np. na bazie delikatnych silikonów. Włosy susz głową w dół, korzystając z ciepłego nawiewu u nasady. Pozwoli to rozpulchnić włosy i optycznie je pogrubić. Unikaj natomiast niepotrzebnie obciążających włosy gęstych kosmetyków do stylizacji (wosków, żeli, pomad), a także cieniowania, które widocznie zmniejsza objętość fryzury. Podczas układania możesz wykorzystać trik polegający na karbowaniu partii włosów wewnątrz fryzury lub spryskać je u nasady lakierem. Postaw też na proste cięcia, refleksy lub balejaż, a jeśli lubisz fantazyjne upięcia, naucz się zaplatać bąbelkowy warkocz!
Jak pogrubić cienkie włosy?
Sposobów na to, jak pogrubić cienkie włosy jest wiele. Część z nich to jednak wyłącznie triki optyczne, które umożliwiają jedynie wizualne zwiększenie objętości fryzury. Faktyczne pogrubienie kosmyków wymaga dużego nakładu pracy, regularności i uważności. Jeśli jednak dostarczymy organizmowi niezbędnych składników odżywczych, zadbamy o odpowiednią pielęgnację włosów i ograniczymy wszystko to, co wpływa na ich osłabienie, włosy odzyskają piękny wygląd, zdrowy blask i staną się wyraźnie grubsze.