Blizny po trądziku występujące na twarzy, dekolcie i plecach mogą wpływać na samoocenę. Nieestetyczne wgłębienia, zgrubienia i przebarwienia na skórze potrafią wpędzać w kompleksy – nie można jednak się poddawać. Pozbycie się tego typu zmian skórnych nie jest proste, ale nie niemożliwe. Podstawą jest oczywiście wizyta u dermatologa, jednak równie ważne jest wprowadzenie zmian w codziennej pielęgnacji i korzystanie z odpowiednich kosmetyków. Dowiedz się, jak pozbyć się śladów po trądziku!

Jak powstają blizny po trądziku?

Trądzik to schorzenie dermatologiczne, z którym zmaga się wiele osób, szczególnie młodych, ale może dotyczyć również dorosłych w wieku 20–49 lat. Objawia się on powstawaniem na skórze (szczególnie twarzy, ale również dekoltu i pleców) niedoskonałości, zaskórników i wyprysków, które są efektem zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych oraz powolnego złuszczania się naskórka. Jeśli nie będą właściwie leczone, zostaną rozdrapane lub dojdzie do zakażenia powstających po ich wyciśnięciu ranek bakteriami, w ich miejscu mogą powstawać charakterystyczne blizny. Problem ten dotyczy aż 90–95% osób zmagających się z trądzikiem!

Dlaczego tak trudno pozbyć się blizn po trądziku?

Blizny po trądziku powstają, kiedy skóra zostanie uszkodzona, a w miejscu przerwania jej ciągłości w procesie gojenia pojawi się włóknista tkanka łączna, która jednak nie wypełnia równomiernie całego ubytku. Mają nieregularny kształt, różną wielkość, mogą być wypukłe lub mieć formę wklęsłą. Z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne, co jest efektem zmniejszenia ilości kolagenu w skórze. Zazwyczaj pojawiają się w miejscach, gdzie doszło do zakażenia bakteryjnego i powstania stanu zapalnego, a naskórek nie był w stanie prawidłowo się zregenerować. Dlatego zdecydowanie łatwiej zapobiegać ich powstawaniu niż się ich pozbyć, kiedy już się pojawią. A jednak również wtedy można skutecznie z nimi walczyć. Zatem jak usunąć blizny po trądziku?

Jak pozbyć się blizn po trądziku?

Co na blizny po trądziku sprawdzi się najlepiej? Wszystko zależy od tego, jak zaawansowane i widoczne są zmiany. Niewielkie przebarwienia potrądzikowe zazwyczaj znikają samoistnie po kilku miesiącach od pojawienia się, jednak blizny zazwyczaj nie przestają być widoczne wraz z upływem czasu, a wręcz przeciwnie – stają się wyraźniejsze. Kiedy już powstaną, należy reagować jak najszybciej, dopóki są świeże, ponieważ wtedy najłatwiej się ich pozbyć. W zależności od ich liczby oraz wielkości i widoczności konieczne będzie:

  • stosowanie profesjonalnych maści zmniejszających widoczność blizn,
  • właściwa pielęgnacja skóry – przy użyciu kosmetyków do cery trądzikowej,
  • wykorzystywanie domowych sposobów, np. okładów z soku z cytryny i miodu, pasty z sody oczyszczonej, etc.
  • korzystanie ze specjalistycznych zabiegów kosmetycznych.

Podejmowanie jakichkolwiek działań na własną rękę może być ryzykowne i w najlepszym razie nie przynieść efektów, a w najgorszym – pogorszyć sprawę. Dlatego o tym, jak usunąć blizny po trądziku, należy przede wszystkim porozmawiać z dermatologiem, który zaleci odpowiednią terapię. Są jednak preparaty, które możesz bezpiecznie zastosować samodzielnie, by wspomóc leczenie – takie jak maść Dermozon.

Maść Dermozon – skuteczne zmniejszenie widoczności blizn po trądziku

Maść Dermozon marki Bioelixire pomaga skutecznie walczyć z bliznami po trądziku. To innowacyjny kosmetyk opracowany przez dr K. Klimasa wykorzystujący czynny biologicznie ozon, który wnika w głębokie warstwy skóry, działa aseptycznie, wspomaga jej naturalne procesy regeneracji i dotlenia komórki. Sprawia również, że pozostałe składniki aktywne (oliwa z oliwek i masło kakaowe) wnikają zdecydowanie głębiej i mają silniejsze działa odżywiające, nawilżające, odbudowujące i antyoksydacyjne.

Maść skutecznie przyspiesza proces gojenia się uszkodzeń skóry, działa wygładzająco i wyraźnie zmniejsza widoczność blizn – również tych potrądzikowych. Kuracja z  jej wykorzystaniem jest bardzo prosta. Wystarczy regularnie, 2–3 razy dziennie nakładać kosmetyk na blizny cienką warstwą, a następnie delikatnie wmasować aż do wchłonięcia.

Właściwa pielęgnacja – jak dbać o skórę z bliznami po trądziku?

Aby zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych, należy dbać o właściwą pielęgnację skóry na co dzień. W im lepszym będzie stanie – tym bardziej widoczne staną się efekty stosowania specjalistycznych kosmetyków takich jak maść Dermozon. Warto wprowadzić wieloetapową rutynę pielęgnacyjną obejmującą oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie i odżywianie, pamiętać o regularnym stosowaniu peelingów, zabezpieczać cerę przed słońcem.

Można spróbować również domowych sposobów zmniejszania widoczności blizn. Oczywiście, nie są one na tyle skuteczne, by całkowicie poradzić sobie z problemem, jednak bywa, że poprawiają skuteczność działania innych metod. Zatem jak pozbyć się blizn po trądziku, korzystając z powszechnie dostępnych produktów? Możesz przygotować maseczkę z miodu i cytryny albo z oliwy, ewentualnie również z awokado i limonki. Punktowo warto stosować olejek eteryczny z zielonej herbaty i sok z aloesu.

Zabiegi kosmetyczne usuwające blizny po trądziku

Skutecznym, choć z całą pewnością dość kosztownym sposobem na to, jak pozbyć się śladów po trądziku, jest skorzystanie z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Mogą być one jednak przeprowadzane wyłącznie w konsultacji z dermatologiem – jeśli skóra jest zbyt wrażliwa, nie są wskazane. Polegają zazwyczaj na chemicznym lub mechanicznym ścieraniu naskórka, nakłuwaniu go lub podgrzewaniu, co stymuluje powstawanie nowych włókien kolagenowych. Najczęściej blizny po trądziku usuwa się poprzez takie zabiegi jak:

  • dermabrazja i mikrodermabrazja,
  • peeling chemiczny,
  • laser frakcyjny ablacyjny i nieablacyjny,
  • frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa.

Co na blizny po trądziku działa najskuteczniej? Profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja!

Blizny potrądzikowe są bardzo trudne do usunięcia, ponieważ powstają w wyniku trwałych zmian zachodzących w strukturze skóry. Można jednak wyraźnie zmniejszyć ich widoczność! Oczywiście najprostszym sposobem jest zapobieganie ich powstawaniu – czasem jednak mimo prawidłowego leczenia trądziku, zachowywania odpowiedniej higieny i stosowania dobrze dobranych preparatów ich wystąpienie jest nie do uniknięcia. Wtenczas szybkie wdrożenie terapii, odpowiednia pielęgnacja na co dzień i stosowanie specjalistycznych kosmetyków takich jak maść Dermozon mogą okazać się skutecznym rozwiązaniem problemu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *