Suchego szamponu nie trzeba nikomu przedstawiać – niejednej z nas uratował fryzurę w kryzysowej sytuacji. Sięgamy po niego najczęściej wtedy, gdy chcemy zachwycać swoim wyglądem, a zarazem nie mamy wystarczająco czasu na umycie włosów. W takich sytuacjach to właśnie suchy szampon, “cichy bohater”, pomaga nam odświeżyć fryzurę. Ze względu na wygodę użytkowania oraz natychmiastowy efekt trudno nam jednak uwierzyć w to, że używanie tego magicznego produktu nie ma szkodliwego wpływu na włosy i skórę głowy. Pojawiają się pytania – czy suchy szampon niszczy włosy? Jak odświeżyć włosy bez suchego szamponu? Czy suchy szampon wysusza włosy? Wyjaśniamy!

Jak działa suchy szampon?

Suchy szampon to kosmetyk w formie sprayu lub proszku, którego działanie opiera się na składnikach absorbujących sebum wydzielane przez gruczoły łojowe znajdujące się przy mieszkach włosowych. Zawarta w suchym szamponie skrobia ryżowa, ziemniaczana lub kukurydziana ma za zadanie oblepiać włosy przy skórze głowy, co unosi je u nasady, dodaje objętości i widocznie poprawia wygląd fryzury. Działa zatem tak samo jak talk mineralny lub puder. Wszystko odbywa się bez udziału wody – wystarczy spryskać włosy suchym szamponem ze wskazanej odległości i delikatnie przeczesać je palcami. Kochamy suche szampony za ich liczne zalety – pięknie pachną, są łatwe w użyciu i bardzo wydajne, a ich ekspresowe działanie potrafi być nieocenione w podróży czy przed nieplanowanym spotkaniem. Pozostaje więc pytanie, czy suchy szampon jest szkodliwy?

Czy suchy szampon niszczy włosy? 

Żadne badania nie wykazały jak dotąd szkodliwego wpływu suchego szamponu na włosy, pod warunkiem jednak, że jest on stosowany zgodnie z zaleceniami. Powinien stanowić koło ratunkowe, a nie regularny zamiennik codziennej pielęgnacji włosów. Musimy pamiętać, że efekt odświeżenia uzyskujemy tylko na kilka godzin – suchy szampon odtłuszcza powierzchnię skóry i odświeża fryzurę jedynie wizualnie, w rzeczywistości nie eliminuje jednak brudu znajdującego się na skórze głowy. Dlatego należy używać go z umiarem, bo w przeciwnym razie może zablokować mieszki włosowe, powodując podrażnienia, stany zapalne lub łupież. Suchy szampon to kosmetyk, który działa doraźnie – nie zastępuje tradycyjnego szamponu.

Czy suchy szampon powoduje wypadanie włosów?

Wypadanie włosów nie jest bezpośrednio związane ze stosowaniem suchego szamponu, jednak niewłaściwe używanie tego produktu może doprowadzić do pogorszenia ogólnej kondycji skóry głowy. Dlatego zawsze należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu jej przy kolejnym myciu włosów – zalecamy dwukrotne umycie ich łagodnym szamponem, aby pozbyć się resztek silikonów i substancji aktywnych. Następnie koniecznie zastosuj odżywkę i serum, by domknąć łuski włosów. Korzystanie z suchego szamponu zbyt często może też wysuszać skórę i powodować swędzenie. Warto więc stosować się do poniższych rad:

  • upewnij się, że nie masz alergii na któryś ze składników,
  • poszukaj produktu bez alkoholu w składzie lub z niewielką jego ilością (będzie się wtedy znajdował na końcu listy składników),
  • nie korzystaj z suchego szamponu zbyt często (maksymalnie co 2-3 dni),
  • wstrząśnij opakowanie kosmetyku przed użyciem,
  • po użyciu ogranicz korzystanie z gorących narzędzi do stylizacji,
  • nie stosuj szamponu na podrażnioną, przesuszoną lub alergiczną skórę głowy.

Czym zastąpić suchy szampon?

W obawie przed alkoholem i rozmaitymi związkami chemicznymi zawartymi w niektórych kosmetykach, wiele osób zastanawia się, jak odświeżyć włosy bez suchego szamponu. Można w tym celu wykorzystać krochmal, czyli samą skrobię ziemniaczaną bez dodatku innych substancji. Wśród innych zamienników najczęściej wymieniane są talk, mąka ziemniaczana lub puder dla dzieci – wszystkie poradzą sobie z pochłanianiem sebum, jednak podobnie jak przy suchym szamponie mogą się nadbudowywać i wysuszać skórę głowy, dlatego nie należy używać ich w nadmiarze.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *