Suchego szamponu nie trzeba nikomu przedstawiać – niejednej z nas uratował fryzurę w kryzysowej sytuacji. Sięgamy po niego najczęściej wtedy, gdy chcemy zachwycać swoim wyglądem, a zarazem nie mamy wystarczająco czasu na umycie włosów – to właśnie suchy szampon, “cichy bohater”, pomaga nam odświeżyć fryzurę. Ze względu na wygodę użytkowania oraz natychmiastowy efekt trudno nam jednak uwierzyć w to, że używanie tego magicznego produktu nie ma szkodliwego wpływu na włosy i skórę głowy. Pojawiają się pytania – czy suchy szampon niszczy włosy? Jak odświeżyć włosy bez suchego szamponu? Wyjaśniamy!

Jak działa suchy szampon?

Suchy szampon to kosmetyk w formie sprayu, którego działanie opiera się na składnikach absorbujących sebum wydzielane przez gruczoły łojowe znajdujące się przy mieszkach włosowych. Zawarta w suchym szamponie skrobia ryżowa, ziemniaczana lub kukurydziana ma za zadanie oblepiać włosy przy skórze głowy, co unosi je u nasady i widocznie poprawia wygląd fryzury  – działa zatem tak samo jak talk mineralny lub puder. Wszystko odbywa się bez udziału wody – wystarczy spryskać włosy suchym szamponem ze wskazanej odległości i delikatnie przeczesać je palcami. Kochamy suche szampony za ich liczne zalety – pięknie pachną, są łatwe w użyciu i bardzo wydajne, a ich ekspresowe działanie potrafi być nieocenione w podróży czy przed nieplanowanym spotkaniem. Pozostaje więc pytanie, czy suchy szampon jest szkodliwy?

Czy suchy szampon niszczy włosy? 

Żadne badania nie wykazały jak dotąd szkodliwego wpływu suchego szamponu na włosy, pod warunkiem jednak, że jest on stosowany zgodnie z zaleceniami, czyli jako koło ratunkowe, a nie zamiennik mycia włosów. Musimy pamiętać, że efekt odświeżonych pasm uzyskujemy tylko na kilka godzin – suchy szampon odtłuszcza powierzchnię skóry i odświeża fryzurę jedynie wizualnie, w rzeczywistości nie eliminuje jednak brudu znajdującego się na skórze głowy, dlatego należy używać go z umiarem – w przeciwnym razie może zablokować mieszki włosowe, powodując podrażnienia, stany zapalne lub łupież. Suchy szampon to kosmetyk, który działa doraźnie – nie zastępuje on tradycyjnego szamponu.

Czy suchy szampon powoduje wypadanie włosów?

Wypadanie włosów nie jest bezpośrednio związane ze stosowaniem suchego szamponu, jednak niewłaściwe używanie tego produktu może doprowadzić do pogorszenia ogólnej kondycji skóry głowy, dlatego zawsze należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu jej przy kolejnym myciu włosów – zalecamy umycie ich zwykłym szamponem dwukrotnie, aby pozbyć się resztek silikonów i substancji aktywnych. Korzystanie z suchego szamponu zbyt często może wysuszać skórę i powodować swędzenie. Warto stosować się do poniższych rad:

  • upewnij się, że nie masz alergii na któryś ze składników,
  • alkohol powinien mieć niewielki udział w składzie kosmetyku,
  • nie korzystaj z suchego szamponu zbyt często (maks. co 2-3 dni),
  • wstrząśnij kosmetyk przed użyciem,
  • po użyciu ogranicz korzystanie z gorących narzędzi do stylizacji,
  • nie stosuj szamponu na podrażnioną skórę głowy.

Czym zastąpić suchy szampon?

W obawie przed alkoholem i rozmaitymi związkami chemicznymi zawartymi w niektórych kosmetykach, wiele osób zastanawia się, jak odświeżyć włosy bez suchego szamponu. Można w tym celu wykorzystać krochmal, czyli samą skrobię ziemniaczaną bez dodatku innych substancji. Wśród innych zamienników najczęściej wymieniane są talk, mąka ziemniaczana lub puder dla dzieci – wszystkie poradzą sobie z pochłanianiem sebum, jednak podobnie jak przy suchym szamponie, mogą wysuszać skórę głowy, dlatego nie należy używać ich w nadmiarze.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *