Włosy wysokoporowate
Najcięższy i najbardziej wymagający typ włosów. Posiadają mocno odchylone od łodygi łuski włosów. Jest to typ, który najczęściej występuje u osób o kręconych włosach lub włosach zniszczonych rozjaśnianiem i złą stylizacją. Włosy wysokoporowate to zazwyczaj pasma szorstkie w dotyku, matowe, które sprawiają wrażenie zniszczonych. Najtrudniej tutaj o osiągniecie odpowiedniej miękkości i blasku, o efekcie tafli nie wspominając. Są podatne na zniszczenie, łatwo się łamią, mają też skłonność do puszenia i rozdwajania, przez co bardzo trudno je zapuścić. Ten typ włosów łatwo natomiast zafarbować i ułożyć, szybko wchłaniają składniki pielęgnujące i ciężko je obciążyć.

Charakterystyka włosów wysokoporowatych w skrócie.
- włosy zniszczone nieodpowiednią stylizacją (rozjaśniane/prostowane)
- włosy kręcone,
- bardzo podatne na stylizację
- „piją” kosmetyki, ciężko je obciążyć
- łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym,
- są suche, matowe i rozdwojone
- puszą się bez odpowiedniej stylizacji
Jak dbać o włosy wysokoporowate?
Warto używać jak najłagodniejszych produktów myjących, lub zastosować metodę tzw. kubeczkową (mycie szamponem najpierw rozpuszczonym w dużej ilości wody). Przy włosach wysokoporowatych świetnie sprawdza się też metoda OMO (odżywka-mycie-odżywka). W przypadku wysokoporów ważna jest też częstotliwość mycia włosów. Warto myć je tylko wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebują, częsty kontakt z wodą może powodować ich nadmierne przesuszenie. Raz na jakiś czas można włosy umyć szamponem przeznaczonym do pielęgnacji najmłodszych dzieci. Taki preparat mimo że nie działa aż z taką mocą jak ten dla dorosłych, to działa bardzo delikatnie, a takiej właśnie pielęgnacji potrzebują włosy wysokoporowate.
Nie obejdzie się również bez dużej dawki nawilżenia i ochrony. Maska czy odżywka powinna skupiać się po pierwsze na odbudowie zniszczonych kosmyków. Dobrze sprawdzą się też delikatne preparaty na bazie silikonów. Ten typ włosów lubi proteiny i humektanty, ale w znacznie mniejszym stopniu niż poprzednicy. Warto zatem używać ich z głową, aby nie osłabić struktury włosów. Natomiast włosy wysokoporowate bardzo lubią pielęgnację bogatą w emolienty.
Olejowanie powinno odbywać się na podkład nawilżający np. na spryskane hydrolatem włosy lub żel aloesowy. Do olejowania najlepiej sprawdzają się oleje o dużych cząsteczkach. Na wysoką porowatość włosów stosuje się takie, które zawierają przewagę nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 lub omega-6. Moje ulubione to: olej lniany, olej z kiełków pszenicy, marakuja, olej konopny oraz olej awokado. Dobrze sprawdza się również oliwa z oliwek. Bardzo zniszczone wysokopory możemy olejować nawet przed każdym myciem. Dobrze jest również pamiętać o zabezpieczaniu końcówek oraz odpowiedniej stylizacji. Warto pozwolić włosom wyschnąć naturalnie!

Jakich składników szukać w kosmetykach dla włosów wysokoporowatych?
- proteiny mleczne
- proteiny jedwabiu
- proteiny owsiane
- emolienty
- aminokwasy
- keratyna
- humektanty (miód, gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy, aloes) – z umierem
- lekkie silikony
- ocet jabłkowy (płukanka rozrobiona z dużą ilością wody)
Czego unikać w przypadku włosów wysokoporowatych?
- inwazyjnych zabiegów fryzjerskich (rozjaśnianie, ondulacja)
- kwaśnego lub mocno zasadowego pH
- wysokich temperatur (suszarka, lokówka)
- chlorowanej lub słonej wody
- metalowych spinek, gumek do włosów,
- szorstkich ręczników
- słońca, wiatru, mrozu
- parafiny
- zbyt intensywnego szczotkowania
- nadmiaru protein i humektantów
_pani_kosmetolog_
Jadczyk Emilia