Prostowanie włosów na szczotkę to bardzo skuteczna metoda stylizacji, często wybierana przez profesjonalnych fryzjerów i stylistów. Pozwala uzyskać efekt wygładzenia, objętości i delikatnego zaokrąglenia kosmyków, by fryzura wydawała się pełniejsza. Wymaga jedynie odpowiedniej szczotki, dobrej suszarki i – niestety – sporego doświadczenia. Warto jednak poświęcić trochę czasu, by nauczyć się układać włosy w ten właśnie sposób. Jeśli wykonasz stylizację prawidłowo, uzyskasz efekt jak po wyjściu z salonu fryzjerskiego. Jak wyprostować włosy na szczotkę w domu? Poznaj 5 najważniejszych wskazówek!

1. Wybierz odpowiednią szczotkę

Jednym z dwóch podstawowych narzędzi do przeprowadzenia prostowania włosów tą metodą jest oczywiście szczotka. Od jej kształtu i jakości będzie zależało powodzenie całego procesu i efekt końcowy stylizacji, dlatego warto poświęcić chwilę na wybór właściwego modelu. Przede wszystkim należy pamiętać, że im dłuższe i bardziej gęste włosy, tym większa powinna być średnica szczotki. Najmniejsze wersje sprawdzają się do całkiem krótkich włosów.

Drugą ważną kwestią jest materiał, z którego została zrobiona szczotka. Do prostowania doskonale sprawdzają się modele wykonane z tworzywa z ceramiczną powłoką, która doskonale przewodzi ciepło lub drewniane – metalowych lepiej unikać. Można wybrać wersję z ciasno rozstawionymi igłami lub z włosiem np. z dzika, które dobrze „trzyma” się włosów.

Na rynku dostępne są również specjalne szczotki elektryczne (płaskie prostujące lub okrągłe suszarko-lokówki), które łączą funkcję modelowania z suszeniem. Należy oczywiście korzystać z nich ostrożnie, by nie spalić włosów – ich zasada działania nieco przypomina funkcjonowanie tradycyjnej prostownicy. Z całą pewnością ułatwiają jednak pracę, ponieważ nie musisz operować dwoma narzędziami naraz.

2. Wybierz odpowiednią suszarkę

Wybór odpowiedniej okrągłej szczotki to dopiero początek. Równie ważne jest użycie właściwej suszarki! Nie warto oszczędzać na tym narzędziu, szczególnie jeśli zamierzasz wykorzystywać je do stylizacji regularnie. Właściwa siła nawiewu, dobranie odpowiedniej temperatury i możliwość skierowania skoncentrowanego strumienia powietrza w wybranym kierunku to podstawa. Im więcej opcji regulacji trybu pracy, tym lepiej. Dobra suszarka do prostowania włosów na szczotkę powinna mieć zatem:

 • dużą moc (im krótszy proces suszenia, tym bezpieczniej dla włosów),
 • opcję regulacji temperatury, by można było dopasować tryb jej pracy do własnych potrzeb,
 • funkcję jonizacji – jony ujemne neutralizują ładunki dodatnie gromadzące się na powierzchni pasm, dzięki czemu domykają łuski włosowe i powodują wygładzenie kosmyków, nabłyszczenie i utrwalenie ich kształtu,
 • koncentrator – specjalną końcówkę o płaskim kształcie, która zwiększa siłę nawiewu i pozwala skupić strumień powietrza na konkretnym odcinku włosów,
 • niewielką wagę, ergonomiczny kształt i obrotowy kabel, by można było łatwo manewrować nią wokół głowy.

3. Użyj kosmetyku termoochronnego

Kwestią, o której bardzo wiele osób zapomina podczas prostowania włosów na szczotkę, jest stosowanie kosmetyków termoochronnych. Tymczasem to właśnie od użycia skutecznych produktów zabezpieczających przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury zależy w dużej mierze bezpieczeństwo włosów i końcowy efekt stylizacji! Modelowanie na gorąco zawsze niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia struktury włosów – badania naukowe dowodzą, że już powyżej 60 st. C temperatura powoduje rozchylanie łusek oraz pojawianie się pęknięć i ubytków we włóknie włosa, będących efektem zbyt szybkiego odparowywania wody z ich wnętrza. To z kolei grozi przesuszeniem pasm, zwiększeniem ich łamliwości i kruchości, a nawet ich spaleniem.

Jak bezpiecznie wyprostować włosy na szczotkę? Przed przystąpieniem do modelowania nałóż na nie preparat, który zapewni im niezawodną ochronę termiczną. Do wyboru masz m.in.:

To produkty, które tworzą na włosach warstwę okluzyjną uszczelniającą łuski włosowe i niedopuszczającą do odparowywania wilgoci z wnętrza kosmyków pod wpływem ciepła. Zazwyczaj tego typu kosmetyki zawierają dodatek naturalnych składników aktywnych, dzięki czemu nie tylko zabezpieczają kosmyki, ale również odżywiają, działają wzmacniająco i kondycjonująco. Podobne działanie ma woda lamelarna, która nie chroni jednak przed wysoką temperaturą. Pomoże za to uzyskać natychmiastowe wygładzenie i idealną gładkość włosów.

4. Pamiętaj o kolejności!

Sam proces prostowania włosów szczotką wydaje się prosty. Niestety, to tylko pozory, ponieważ taka stylizacja wymaga wprawy. Warto jednak poćwiczyć! Ważne jest przede wszystkim zachowanie właściwej kolejności poszczególnych czynności składających się na cały proces. Jak wyprostować włosy na szczotkę krok po kroku?

 1. Na początek zabezpiecz włosy kosmetykiem termoochronnym i podsusz pasma na ok. 70–75%.
 2. Następnie podziel je na co najmniej cztery partie – im grubsze i bardziej gęste włosy, tym więcej partii będzie potrzebnych.
 3. Okrągłą szczotkę umieść pod wybraną sekcją u jej nasady i skieruj na nią skoncentrowany strumień powietrza suszarki.
 4. Okręcaj szczotkę wokół własnej osi, powoli przesuwając ją w dół – suszarka powinna podążać za nią (możesz zatrzymać się na dłużej przy nasadzie włosów i na ich końcach).
 5. Powtarzaj tę czynność, aż pasma będą suche i wymodelowane w taki sposób, jakiego oczekujesz.
 6. Każdą kolejną sekcję układaj w ten sam sposób.

5. Utrwal i zabezpiecz fryzurę

Ostatnim elementem prostowania włosów na szczotce jest utrwalenie fryzury. Bez tego kroku pasma mogą szybko stracić kształt, nad którym się napracowałaś. W tym celu użyj wysokiej jakości utrwalającego kosmetyku do stylizacji, np. lakieru do włosów. Możesz rozpylić go bezpośrednio na fryzurę lub nanieść na grzebień i kilkukrotnie przeczesać kosmyki. Ważne, by użyć preparatu o lekkiej formule, z dodatkiem odżywiających i nawilżających składników aktywnych, który nie skleja i nie obciąża włosów ani nie tworzy na nich osadu. Do utrwalenia fryzury stworzonej w ten sposób możesz wykorzystać również olejek silikonowy – to jeden z najszybszych sposobów na to, by uzyskać efekt tafli!

Stwórz gładką fryzurę przy użyciu szczotki i suszarki !

Prostowanie włosów na szczotce wymaga trochę ćwiczeń, daje jednak niesamowite efekty. Włosy stają się gładkie, uniesione u nasady, lekkie i zdyscyplinowane. To metoda stylizacji bardzo lubiana przez fryzjerów, którzy mogą dzięki niej w pełni dopasować efekt modelowania do potrzeb swoich i klienta. Takie prostowanie to bezpieczniejszy sposób modelowania niż stosowanie prostownicy, a przy tym nie wymaga kupowania drogiego narzędzia fryzjerskiego. Wystarczy okrągła szczotka, suszarka… I trochę wolnego czasu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *