Elektryzowanie włosów to prawdziwa zmora sezonu jesienno-zimowego. Twoje kosmyki mogą stać się wręcz nie do ogarnięcia – szczególnie po ściągnięciu czapki. Dowiedz się z czego to wynika i co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały.
Elektryzowanie włosów – przyczyny
Elektryzujące się włosy mogą zdenerwować każdego – chcesz wystylizować fryzurę, a każdy kosmyk niesfornie odstaje i nie możesz go ułożyć. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Odpowiedzią jest fizyka. Elektryzowanie włosów wywołują znajdujące się na nich jony dodatnie, które często są również na czapkach, swetrach i ubraniach ze sztucznych włókien (np. poliestru, nylonu czy akrylu). Gdy dochodzi do tarcia włosów o tak naładowany materiał, jony dodatnie przechodzą na włosy. Takie nagromadzenie dodatnich ładunków elektrycznych wpływa negatywnie na kosmyki, gdyż jony o tym samym ładunku odpychają się – właśnie to wywołuje efekt naelektryzowanej fryzury.
Znaczący wpływ na elektryzujące się włosy ma również bardzo suche powietrze – szczególnie odczuwamy to jesienią i zimą, które sprzyjają występowaniu ładunków elektrostatycznych. W domu, pracy, restauracjach czy innych miejscach zamkniętych włączane jest ogrzewanie, przez co wilgoć szybko odparowuje z włosów. A przesuszone włosy będą dużo bardziej podatne na elektryzowanie.
Kolejną przyczyną elektryzowania jest używanie plastikowych szczotek lub grzebieni, które nie wpływają pozytywnie na pielęgnację włosów. Dlaczego? Podobnie jak w przypadku ubrań z poliestru, kontakt z materiałem syntetycznym sprawi, że kosmyki podczas czesania będą przyklejały się do szczotki i staną się bardzo niesforne oraz trudne do ułożenia.
Czy każdy typ włosów elektryzuje się tak samo?
Zdecydowanie nie. Warto wiedzieć, że włosy suche i zniszczone są najbardziej narażone na to zjawisko. Zdecydowanie rzadziej elektryzują się włosy normalne lub te ze skłonnością do przetłuszczania się.
Bardziej podatne na elektryzowanie są również włosy wysokoporowate, farbowane oraz te poddawane wielu zabiegom stylizacji z użyciem wysokich temperatur, m.in. prostowaniu, falowaniu czy suszeniu. Pasma wystawione na działanie wysokiej temperatury oraz ciężkich kosmetyków do stylizacji mogą być narażone na uszkodzenia. Tracą wówczas naturalne nawilżenie, co zwiększa ryzyko elektryzowania. Oczywiście długie fryzury również są bardziej podatne na elektryzowanie, niż krótkie. Po prostu jest to większa powierzchnia, na którą mogą przechodzić jony dodatnie.
Poznaj sposoby na elektryzujące się włosy
Po pierwsze – skuteczna pielęgnacja
Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Ponieważ elektryzowaniu sprzyjają zniszczenia, skuteczne będzie włączenie do codziennej pielęgnacji silnie odżywczych produktów, które pomogą naprawić powstałe w strukturze kosmyków uszkodzenia oraz przywrócić optymalny poziom nawilżenia. Naprawcze kosmetyki powinny zawierać humektanty (np. aloes, kwas hialuronowy), naturalne olejki roślinne (np. olej awokado lub makadamia), a także odżywcze proteiny i składniki aktywne, np. algi morskie, wyciągi roślinne czy biofermenty. W ten sposób dostarczysz włosom niezbędnych dla ich zdrowia kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów i antyoksydantów, wzmocnisz ich odporność na uszkodzenia oraz zabezpieczysz przed nadmierną utratą wilgoci. Zadbaj również o utrzymanie naturalnej równowagi PEH włosów i skóry głowy, w czym pomoże Ci seria “Istota Natury” Bioelixire. Ponadto na koniec mycia używaj letniego lub chłodnego strumienia wody, który domyka łuski i sprawia, że włosy stają się mniej podatne na zniszczenia, puszenie i elektryzowanie.
Żeby wzmocnić włosy i zmniejszyć ich elektryzowanie koniecznie zaopatrz się w:
- łagodny, przyjazny dla skóry głowy szampon nawilżający, np. Szampon Bioelixire z serii “Istota Natury”, który przywróci optymalny poziom nawilżenia włosów i skóry głowy. ;
- Odżywkę proteinową, np. Odżywkę z przewagą protein Bioelixire z serii “Istota Natury”, która uzupełni mikroubytki, przywróci elastyczność i wzmocni strukturę włosów;
- Odżywkę lub maskę emolientową o silnie odżywczym działaniu, która zabezpieczy włosy ochronnym filmem, np. Odżywkę z przewagą emolientów Bioelixire z serii “Istota Natury”.
Po drugie – dobry kosmetyk na elektryzujące się włosy
Znajdź kosmetyki, które zapobiegają elektryzowaniu się włosów i jednocześnie chronią końcówki przed rozdwajaniem. Warto włączyć do pielęgnacji serum z lekkimi silikonami, które doskonale zabezpieczą włosy przed elektryzowaniem i puszeniem. Sprawdzi się np. serum silikonowe Bioelixire Jedwab + Witamina A + koenzym Q10 + Filtr UV. Zawarty w nim naturalny jedwab posiada silnie pielęgnacyjne właściwości, a witamina A oraz koenzym Q10 opóźniają procesy starzenia. Serum uchroni również włosy przed szkodliwym działaniem promieni UV, a otoczone warstwą okluzyjną z lekkich silikonów włosy będą mniej podatne na elektryzowanie, puszenie, przesuszanie, kruszenie czy rozdwajanie.
Innym produktem, który świetnie radzi sobie z elektryzującą się fryzurą jest woda lamelarna, która zapewnia natychmiastowy efekt tafli. Zawarte w jej formule proteiny roślinne skutecznie odżywiają włosy, wypełniają ubytki w ich strukturze, wygładzają i domykają łuski. Woda lamelarna świetnie sprawdzi się zamiast odżywki i pomoże utrzymać włosy w zdrowej kondycji.
Po trzecie – zaprzyjaźnij się z jonizacją
Jonizacja to prawdziwy game changer, jeśli chodzi o elektryzujące się włosy. Jest to proces neutralizacji jonów dodatnich. Co to oznacza w praktyce? Zacznijmy od tego, że ciepło wytwarzane np. podczas suszenia lub prostowania włosów sprawia, że pojawią się na nich dodatnie jony, od których spada kondycja kosmyków, które stają się one mocno naelektryzowane.
Gdy użyjesz suszarki, prostownicy, lokówki lub innego sprzętu do stylizacji z jonizacją, w trakcie pracy będą wytwarzane jony ujemne. Efekt? Twoje włosy nie będą naelektryzowane! Staną się również bardziej gładkie i lśniące. Jonizacja działa na łuskę włosa i domyka ją, aby nie traciła nawilżenia. Dodatkową zaletą sprzętów z jonizacją jest to, że bardzo szybko wystylizujesz swoją fryzurę – wreszcie nie będziesz musiała walczyć z odstającymi w każdą stronę kosmykami.
Po czwarte – stylizacja bez plastiku
Do stylizacji często stosujemy grzebień lub szczotkę. Warto mieć pod ręką produkty do rozczesywania z naturalnych materiałów. Zrezygnuj z plastikowych przedmiotów do stylizacji włosów. Włosie naturalne, grzebienie z bambusa czy z naturalnych kamieni będą o wiele lepszym wyborem. Rozczesywanie lub rozprowadzanie kosmetyku na włosach stanie się prostsze i przyjemniejsze. Pamiętaj również, aby dbać o swoją szczotkę lub grzebień – czyste, umyte przedmioty będą pozbawione ładunków elektrostatycznych, resztek produktów do stylizacji, kurzu i bakterii.
Po piąte – nawilżaj powietrze w domu, mieszkaniu czy miejscu pracy
Dlaczego włosy elektryzują się w pomieszczeniach? Sprawcą tego zamieszania na głowie jest suche powietrze. Na szczęście na rynku znajdziesz nawilżacze powietrza lub modele połączone z oczyszczaczem. Warto sięgnąć po taki sprzęt nie tylko dla lepszego układania się włosów, ale również ze względu na jakość powietrza, którym oddychamy. Wystarczy, że urządzenie będzie pracowało około 3 godzin dziennie, a zostanie wygenerowany odpowiedni poziom wilgoci w mieszkaniu.
Po szóste – naturalne materiały
Zmiana kosmetyków, sposobu mycia włosów czy wybór sprzętów z jonizacją to nie wszystko. Jak zapobiec elektryzowaniu się włosów? Sięgaj po naturalne tkaniny, szczególnie w przypadku rzeczy, które mają kontakt z Twoimi włosami. Przy wyborze ręczników, pościeli, czapek, szalików czy swetrów unikaj włókien syntetycznych, takich jak poliester, akryl, nylon, elastan czy poliamid. Stawiaj natomiast na bawełnę organiczną, wiskozę, bambus, len, konopie, jedwab, wełnę czy kaszmir. Takie materiały są bardziej łagodne dla skóry i włosów, przepuszczają powietrze zapewniając niezbędną cyrkulację, a dodatkowo są biodegradowalne, nie uwalniają mikroplastiku podczas prania i nie szkodzą środowisku naturalnemu (szczególnie gdy sięgniesz po produkty z certyfikatami, np. fair trade, oeko-tex czy RWS).