Jeśli interesujesz się pielęgnacją włosów, z pewnością słyszałaś już o emolientach. Są to tłuszczowe substancje niezbędne do uzyskania optymalnego poziomu nawilżenia włosów, które przekłada się na ich ogólną kondycję. Emolienty to niezbędny składnik kosmetyków do włosów, który razem z proteinami i humektantami sprzyja utrzymaniu zdrowej równowagi PEH. Tworzą na powierzchni kosmyków i skóry głowy niewidoczną warstwę okluzyjną, czyli tzw. ochronny film. Najlepiej sprawdzają się w formułach odżywek i masek, których zadaniem jest dokładnie zabezpieczyć włosy przed zniszczeniami i odparowywaniem wilgoci.

Co to jest maska emolientowa do włosów?

Maska emolientowa do włosów to produkt o silnym działaniu wzmacniającym i zabezpieczającym kosmyki przed nadmierną utratą wilgoci, szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Skutecznie ochrania włosy podczas codziennych wyzwań, pomagając utrzymać ich piękną kondycję, naturalną sprężystość i blask. Dodatkowo posiada właściwości odżywcze i kondycjonujące, ponieważ maska emolientowa jest produktem wzbogaconym w substancje emoliencyjne, które występują przede wszystkim w olejach, masłach i woskach roślinnych oraz alkoholach tłuszczowych (np. alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, alkohol lanolinowy). Maskę emolientową można z łatwością przygotować w domu, dodając do odżywki odrobinę oleju lub serum olejowego. Sprawdzą się np. pełne cennych witamin, kwasów tłuszczowych, minerałów i tokoferoli olej z awokado, masło shea, olej makadamia, olej rycynowy, olej jojoba, olej arganowy, masło kakaowe i masło mango, a także sera stworzone na bazie olejków organicznych.

Po co stosować maskę emolientową?

Emolientowa maska do włosów to doskonały sposób na dogłębne odżywienie i regenerację włosów oraz skóry głowy, a także zabezpieczenie ich przed dalszymi uszkodzeniami. Dzięki domknięciu łusek zatrzymuje wewnątrz niezbędne substancje, a dodatkowo pomaga odbudować barierę hydrolipidową i powstrzymać wilgoć przed odparowywaniem. Zadbanie o dobre nawilżenie włosów jest niezwykle ważne dla utrzymania ich w zdrowej kondycji, ponieważ nadmierna utrata wilgoci skutkuje osłabieniem, utratą blasku i elastyczności, puszeniem, rozdwajaniem oraz kruszeniem. Emolienty umożliwiają utrzymanie jej wewnątrz włosów i skalpu, dzięki czemu posiadają silne właściwości pośrednio nawilżające – nawet najlepsze składniki nawilżające nie spełnią swojej roli, jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone przed “uciekaniem” z łusek włosów. Maska emolientowa ułatwia też rozczesywanie włosów, ponieważ zawarte w niej substancje tłuszczowe wygładzają, zmiękczają i nadają poślizgu kosmykom. 

Jaką maskę emolientową wybrać?

Wybór maski zależy w dużej mierze od porowatości włosów. Maska emolientowa do włosów wysokoporowatych powinna zawierać substancje tłuszczowe o wyższej masie cząsteczkowej, które nie wnikają we włosy lecz skutecznie domykają łuski. Najlepsze będą oleje, w których składzie znajduje się wysokie stężenie kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, np. olej arganowy, olej z pestek winogron, olej z wiesiołka, olej lniany czy olej ze słodkich migdałów. Odwrotnie będzie w przypadku włosów niskoporowatych. W ich wypadku sprawdzą się małocząsteczkowe oleje, np. olej kokosowy, olej rzepakowy, olej rycynowy, olej babassu, masło shea, masło kakaowe i masło mango. Dodatek silikonów to kolejny sposób na jeszcze lepsze zabezpieczenie włosów. Maska emolientowa z silikonami pozwoli maksymalnie wygładzić, nabłyszczyć i zmiękczyć włosy oraz uchronić je przed uporczywym puszeniem, elektryzowaniem, rozdwajaniem, przesuszaniem czy łamaniem. Nie oznacza to jednak, że maska emolientowa bez silikonów jest mniej skuteczna w działaniu.

Jak stosować maskę emolientową?

Maskę emolientową warto stosować regularnie, szczególnie w przypadku włosów suchych, matowych i łamliwych, a także kręconych, farbowanych i zniszczonych. Może być używana podczas mycia metodą OMO jako druga odżywka. Maska emolientowa nie powinna jednak stanowić głównego produktu pielęgnacyjnego, ponieważ dostarczanie zbyt dużej ilości substancji tłuszczowych może przeciążać włosy, powodować ich strączkowanie i sprawić, że będą się szybciej przetłuszczać. W pierwszej kolejności na włosy powinna zostać nałożona odbudowująca odżywka lub maska proteinowa, a emolientowa zastosowana jako ostatni etap pielęgnacji. Możesz również wzbogacić odżywkę lub maskę proteinową albo humektantową w substancje emoliencyjne, takie jak masła czy oleje roślinne, dobrane do porowatości swoich włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *