Każda przygoda ze świadomą pielęgnacją powinna rozpocząć się od sprawdzenia porowatości włosów. Znając typ porowatości, możemy lepiej poznać swoje włosy i skuteczniej dopasować kosmetyki do ich pielęgnacji, wpływając tym samym na ich kondycję oraz wygląd. Z naszego poradnika dowiesz się, jak sprawdzić porowatość włosów za pomocą różnych metod oraz jakie są cechy charakterystyczne każdej porowatości.
Co to jest porowatość włosów?
Wiele osób zaczynających świadomą pielęgnację nie wie, co to znaczy, że włosy są porowate. Porowatość włosów to inaczej stopień odchylenia łusek od rdzenia włosa, czyli jego warstwy zewnętrznej od wewnętrznej. Im bardziej odchylona jest łuska, tym wyższa będzie porowatość. Jest wiele sposobów, które pomogą ci określić, jakiego rodzaju są twoje włosy – większość z nich możesz wykonać sama w domu!
Jak sprawdzić porowatość włosów? – test Bioélixire
Najłatwiejszą metodą jest rozwiązanie prostego testu na porowatość włosów na naszej stronie Bioélixire. Starannie opracowany zestaw pytań pomoże ci w ustaleniu, jak reagują twoje włosy na pielęgnację, w jakiej są kondycji i jak zachowują się pod wpływem stylizacji oraz czynników zewnętrznych – dzięki temu z łatwością określisz, jak dobrać odpowiednie kosmetyki do włosów.
Porowatość włosów – test wody
Jednym z najprostszych sposobów na określenie porowatości włosów jest wykonanie w domu testu ze szklanką. Wystarczy nalać letniej wody do szklanki, a następnie umieścić w niej włos. Po kilku minutach sprawdź, jak zmienił on swoje położenie – jeśli leży na dnie szklanki, twoje włosy prawdopodobnie są wysokoporowate; jeśli znajduje się mniej więcej w połowie szklanki, włosy są średnioporowate; jeśli natomiast włos wciąż pływa na powierzchni wody, włosy najprawdopodobniej są niskoporowate. Jeśli nie jesteś pewna wyniku, test można powtórzyć kilkukrotnie – pamiętaj jednak, że sposób ze szklanką należy traktować jako wskazówkę, nadal warto jednak stale obserwować, jak zachowują się nasze włosy w różnych sytuacjach.
Jak określić typ porowatości włosów na podstawie skrętu?
Wiele na temat porowatości może powiedzieć naturalny skręt naszych włosów. Włosy kręcone zazwyczaj są wysokoporowate lub średnioporowate – łuska włosów rozjaśnianych lub poddawanych innym zabiegom chemicznym najczęściej jest najbardziej odchylona od rdzenia. Posiadaczka włosów o luźniejszym skręcie oraz falowanych najczęściej ma włosy średnioporowate, które za sprawą odpowiedniej pielęgnacji mogą zmieniać swoją porowatość w kierunku niskiej. Włosy niskoporowate natomiast są zazwyczaj proste, nie puszą się i łatwo je dociążyć – oznacza to, że łuska jest najmniej odchylona od kory włosowej.
Jak rozpoznać włosy wysokoporowate?
Najbardziej wymagające w codziennej pielęgnacji są włosy kręcone. Jaka porowatość jest za to odpowiedzialna? Jeśli twoje kręciołki przypominają małe sprężynki lub włosy mocno się kręcą i były wielokrotnie rozjaśniane – najprawdopodobniej masz włosy wysokoporowate. Włosy o takiej porowatości mają tendencję do wysuszania się i elektryzowania, są też bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne takie jak wilgotność powietrza, temperatura czy zabiegi chemiczne. W pielęgnacji włosów wysokoporowatych warto więc zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednie zakwaszenie, nawilżenie oraz ochronę przed promieniami UV. Włosy wysokoporowate mogą łamać się i kruszyć, dlatego zawsze pamiętaj o serum silikonowym, aby zabezpieczyć je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Jeśli twoje włosy często się puszą, zapewnij im odpowiednią ilość emolientów w pielęgnacji – wypróbuj naszą wegańską odżywkę emolientową z serii Bioélixire “Istota Natury”.
Jak rozpoznać włosy średnioporowate?
Włosy średnioporowate najczęściej są lekko kręcone lub falowane, mogą się puszyć lub strączkować, pozostają jednak bardzo podatne na stylizację i schną szybciej niż niskoporowate. Przy odpowiedniej pielęgnacji łatwiej wydobyć z nich gładkość i blask niż z wysokoporowatych, jednak trzeba zapewnić im właściwą równowagę PEH, czyli protein, emolientów i humektantów. Włosy średnioporowate dość szybko schną naturalnie, jednak suszarka z dyfuzorem pomoże w wydobyciu ich naturalnego skrętu. Aby dociążyć włosy średnioporowate i dodać im więcej blasku, sięgnij po wegańską odżywkę proteinową Bioélixire z serii “Istota Natury” oraz serum silikonowe, na przykład z czarnuszką.
Jak rozpoznać włosy niskoporowate?
Włosy o niskiej porowatości najczęściej są proste, lśniące i sypkie, a ich struktura przypomina taflę, za co odpowiedzialne są łuski przylegające do rdzenia włosa. Włosy niskoporowate długo schną, ponieważ słabo nasiąkają wodą, trudno je także wystylizować, a poddane działaniu wysokiej temperatury szybko wracają do swojej naturalnej formy, dlatego loki w ich przypadku łatwo się rozprostowują. Ten rodzaj porowatości sprawia, że włosy wymagają minimalistycznej pielęgnacji, która opiera się na odpowiedniej ilości humektantów – to właśnie one zadbają o to, aby włosy pozostały odpowiednio nawilżone i lepiej wchłaniały wodę. Wegańska odżywka humektantowa Bioélixire z serii “Istota Natury” oraz szampon nawilżający pozwolą ci zachować gładkie i lśniące włosy na co dzień. W kosmetykach szukaj składników takich jak aloes, miód, gliceryna czy olej kokosowy.
Pamiętaj, że żaden z wykonywanych w domu testów nie jest tak wiarygodny jak badanie struktury włosów przeprowadzone przez trychologa – jeśli masz wątpliwości, poradź się specjalisty, który pomoże ci odpowiednio dobrać kosmetyki do pielęgnacji.