Dbanie o kręcone włosy to nie lada wyzwanie – wiedzą o tym ich szczęśliwe posiadaczki. I choć każde loki są inne, mają podobne wymagania. Muszą być odpowiednio nawilżane, wygładzane, odżywiane i dociążane. Co zrobić, aby móc cieszyć się zdrowymi sprężynkami każdego dnia? Przede wszystkim należy dobrej stosowania. Na tym polega podstawa metody CG, czyli znanej już na całym świecie metody Curly Girl, opracowanej specjalnie dla posiadaczek kręconych włosów. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polega ta metoda oraz jakich produktów używać, a jakich się wystrzegać, aby zachować doskonałą kondycję loków.

Metoda Curly Girl – na czym polega?

Metoda Curly Girl opracowana została w USA przez znaną ekspertkę od loków Lorraine Massey, autorkę książki “Curly Girl: The Handbook”, wydanej w 2010 roku. Od tego czasu zasady metody Curly Girl, kosmetyki oraz produkty, które są polecane i odradzane w jej ramach uległy zmianie, jednak rdzeń pozostaje taki sam: chodzi o to, aby dbać o loki kompleksowo, wydobywając ich naturalny skręt, ograniczając puszenie i długotrwale poprawiając kondycję skóry głowy. Ważne, aby do zaleceń stosować się regularnie i zrezygnować z mycia włosów szamponem. Curly Girl to wielbicielka świadomej pielęgnacji opartej na odpowiednio dobranych odżywkach bez silikonów.

Metoda Curly Girl – zasady, o których musisz wiedzieć

  • Final Wash

Metoda Curly Girl rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania włosów, poprzez usunięcie pozostałości kosmetyków oraz produktów pielęgnacyjnych i stylizacyjnych, które się na nich nadbudowują i wywołują obciążanie. W tym celu wykonuje się tak zwane “Final Wash”, czyli mycie skóry głowy mocnym, oczyszczającym szamponem anionowym. Pozwala to pozbyć się zanieczyszczeń, osadu i silikonów, które blokują łuski, osłabiają skręt i utrudniają składnikom odżywczym wnikanie w strukturę włosa. Taki reset możesz wykonać zawsze wtedy, gdy masz wrażenie, że twoje włosy są obciążone kosmetykami. Postaraj się jednak nie robić tego częściej, niż raz na 3 tygodnie.

  • brak alkoholi i silikonów

W metodzie Curly Girl bardzo ważne jest wyeliminowanie kosmetyków z silikonami i wysuszającymi alkoholami w składzie – ich częste używanie niszczy strukturę włosów i drażni skórę głowy. Kosmetyki Curly Girl są od nich całkiem wolne i możesz z nich skorzystać jedynie podczas Final Wash.

  • mycie odżywką

W przeciwieństwie do metody OMO oraz innych sposobów pielęgnacji włosów, w metodzie Curly Girl nie myjemy włosów, ani skóry głowy szamponem. Curly Girl robi to przy pomocy łagodnej odżywki. Choć początkowo może to dziwić, kationowa, bezsilikonowa odżywka równie dobrze doczyści skórę głowy, dostarczając jej jednocześnie odpowiednich składników odżywczych. Ten sposób zalecany jest w szczególności w przypadku włosów bardzo suchych i wysokoporowatych. Przy pierwszych próbach skóra głowy może sprawiać wrażenie przetłuszczonej, jednak z czasem produkcja sebum ustabilizuje się. Odżywkę rozprowadzamy zarówno na skalpie, jak i na całej długości włosów, a następnie dokładnie (!) spłukujemy. Jeśli mimo upływu czasu Twoje włosy nadal źle reagują na mycie odżywką, możesz wprowadzić do pielęgnacji łagodne szampony, bez detergentów i siarczanów.

  • odżywki i maski

Po umyciu włosów odżywką, nałóż… Kolejną odżywkę. Najlepiej sprawdzi się produkt o zbalansowanym PEH, który dostarczy włosom wszystkich niezbędnych składników: protein, emolientów i humektantów. Odżywka powinna być trzymana na włosach ponad 30 minut, co zapewni im właściwą regenerację, nawilżenie i elastyczność. Jeśli Twoje włosy są problematyczne, możesz skorzystać również z odżywek dedykowanych konkretnym potrzebom włosów.

  • stylizacja

Stylizacja włosów kręconych w metodzie Curly Girl jest podobna do tej, w metodzie OMO. Zalecane jest jednak korzystanie z domowych, naturalnych produktów do stylizacji, na przykład z oleju z siemienia lnianego lub żelu z babki jajowatej. Wybrany produkt wgnieć w mokre włosy i wystylizuj loki, korzystając z narzędzi do stylizacji lub owijając pasma na palce.

  • naturalne suszenie

W metodzie Curly Girl zasadą jest naturalne schnięcie włosów. Od czasu do czasu możesz także wysuszyć włosy suszarką z dyfuzorem, staraj się jednak nie robić tego zbyt często – loki powinny układać się zgodnie z naturalnym skrętem. Na koniec pielęgnacji delikatnie ugnieć pasma, korzystając z olejku bez silikonów.

Metoda Curly Girl – kosmetyki, które warto znać

Inaczej niż w metodzie OMO, kosmetyki Curly Girl pozwalają na większą dowolność – wystarczy zamienić szampon na łagodną odżywkę nawilżającą. Jeśli potrzebujesz silniejszego produktu, wybierz maskę emolientową, zawierającą w składzie oleje, na przykład wzmacniającą maskę z biotyną, olejem lnianym, słonecznikowym, arganowym i jojoba.

Jeśli chodzi o stylizację i ochronę włosów, serum silikonowe zamień na naturalny olejek organiczny pozbawiony silikonów i SLS. Sprawdź olejki organiczne Bioélixire, na przykład z pestek winogron, który jest idealny do pielęgnacji włosów wysokoporowatych.

Minimum raz w miesiącu wykonuj Final Wash szamponem oczyszczającym, aby zmyć pozostałości kosmetyków i nie obciążać zbytnio włosów. Nie bój się próbować nowych produktów, metoda Curly Girl stwarza idealne warunki do eksperymentów!

Metoda Curly Girl – produkty, których należy się wystrzegać

Jak już wspomnieliśmy, stosując tę metodę staraj się unikać silnych detergentów i związków, takich jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate). Postaw na łagodne i odżywcze kosmetyki – kręcone włosy łatwo ulegają uszkodzeniom, a skóra głowy potrzebuje nawilżenia, a nie wysuszających ją składników. Stroń także od alkoholi wysoko w składzie, a także silikonów, wosku i parafiny, które nadmiernie obciążają loki. Przed rozpoczęciem metody Curly Girl warto delikatnie podciąć włosy. Ogranicz też stylizację z użyciem prostownicy czy lokówki – wysoka temperatura może zniszczyć włosy pozbawione termoochrony.

Pamiętaj, że metoda Curly Girl służy przede wszystkim włosom kręconym i falowanym, nie sprawdzi się raczej przy włosach prostych. Nie wahaj się próbować nowych produktów i eksperymentować – świadoma pielęgnacja ma przede wszystkim sprawiać ci przyjemność! Obserwuj, co służy twoim włosom, a co nie, w czym pomoże Ci z pewnością prowadzenie notatek. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *