Co to jest stopa cukrzycowa? Neuropatia cukrzycowa jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju stopy cukrzycowej. Dotyka nawet 25% wszystkich pacjentów z cukrzycą i odpowiada za ponad 65% przypadków tego schorzenia. Początkowo objawia się ona trudnościami w poruszaniu się, jednak z biegiem czasu dołączają do niej również dolegliwości bólowe. Jeżeli nie zostanie podjęte skuteczne leczenie, może to prowadzić nawet do konieczności amputacji. Zespół stopy cukrzycowej (ZSC) jest jednym z najczęstszych powikłań cukrzycy i przyczyną wielu hospitalizacji. Niestety zazwyczaj tego typu neuropatia rozpoznawana jest późno, ponieważ u chorych występuje drętwienie oraz upośledzone odczuwanie bólu z powodu uszkodzonych nerwów. Co więcej, jest ona trudna w leczeniu i często opóźnia powrót do zdrowia. Należy więc zawsze skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak dbać o stopę cukrzycową i ostatecznie jak wyleczyć stopę cukrzycową.

Czy stopę cukrzycową można wyleczyć?

Z powodu skomplikowanej natury leczenia poważnych powikłań, wiele osób zadaje sobie pytanie, czym leczyć stopę cukrzycową w celu osiągnięcia pożądanych efektów. Dobra informacja jest taka, że pierwsze objawy schorzenia są na tyle charakterystyczne, że dość łatwo możemy je właściwie rozpoznać. Im wcześniej to zrobimy, tym większa szansa na wyleczenie. Ponadto, z naszego poradnika dowiesz się, jak pielęgnować stopę cukrzycową w domu, aby jeszcze szybciej uśmierzyć ból i wrócić do zdrowia!

Stopa cukrzycowa – pierwsze objawy

Wśród pierwszych dolegliwości powodowanych przez stopę cukrzycową wymienia się:

  • obrzęk stóp i kostek,
  • suchość i pękanie skóry u stóp,
  • łuszczenie się i zaczerwienienie skóry na stopach,
  • owrzodzenia, powstawanie pęcherzy i trudno gojących ran,
  • zmniejszone czucie, drętwienie, mrowienie i pieczenie w stopach,
  • ból, ucisk i dyskomfort w okolicy stóp,
  • zmniejszoną potliwość stóp.

Wymienione objawy sprawiają również, że chory instynktownie, chcąc uniknąć bólu, zmienia miejsce nacisku na część stopy, która styka się z podłożem podczas chodzenia. Uszkodzone nerwy sprawiają jednak, że może on nie odczuwać bólu, co naraża go na liczne urazy i pogłębianie ran.

Leczenie stopy cukrzycowej

Leczenie stopy cukrzycowej odbywa się w różny sposób, zależnie od intensywności infekcji. Jeśli zmiany są jedynie powierzchowne, a reakcja pacjenta szybka, kuracja ogranicza się zwykle do zastosowania zaawansowanych preparatów łagodzących objawy. W trudniejszych przypadkach konieczne może być jednak chirurgiczne oczyszczanie ran, badanie mikrobiologiczne, a także pod kątem niedokrwienia stopy. Najważniejsze jest jednak odciążenie kończyny za pomocą specjalistycznego obuwia lub ortezy dla diabetyków. Jedynie wtedy rany i owrzodzenia będą mogły w pełni się zagoić. Bardzo istotna jest również prawidłowa higiena. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie leczyć stopę cukrzycową, odpowiedź brzmi: przede wszystkim w domu. Najczęściej jednak niezbędna jest kompleksowa terapia.

Jak leczyć stopę cukrzycową domowym sposobem?

Leczenie stopy cukrzycowej w domu może przebiegać na różne sposoby, w zależności od stopnia zaawansowania infekcji oraz towarzyszących jej objawów. Do oczyszczania ran nie wolno używać wody utlenionej, a stopy nie powinny być moczone w szarym mydle – wystarczy jedynie letnia woda. Pamiętaj, aby każdorazowo dokładnie wysuszyć stopy po myciu. Nie chodź boso ani nie ogrzewaj stóp. Koniecznie zachowaj ostrożność podczas obcinania paznokci, zadbaj o odpowiednie obuwie i wybieraj skarpetki z naturalnych materiałów, aby stopy mogły oddychać. W zwalczaniu skórnych dolegliwości, a także w zwiększeniu elastyczności skóry pomogą specjalistyczne preparaty, takie jak np. maść Dermozon, której działanie opiera się na zastosowaniu biologicznie czynnego ozonu. Obserwuj zmiany na bieżąco – wszelkie nowe urazy, pęcherze i rany powinny Cię natychmiast zaalarmować. Zwróć także uwagę na swoją dietę. Twoimi sprzymierzeńcami są produkty nieprzetworzone, bogate w składniki mineralne, kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9, witaminy oraz związki o działaniu przeciwzapalnym. W razie wątpliwości lub nieustępowania objawów, skonsultuj się z lekarzem.

Stopa cukrzycowa – interwencja lekarza

Jeśli stan twoich stóp pogarsza się mimo stosowania się do zaleceń, konieczne może okazać się chirurgiczne oczyszczanie ran, korekcja owrzodzenia, leczenie zaburzeń lipidowych bądź stosowanie specjalnych opatrunków. W wielu przypadkach w rekonwalescencji skutecznie pomaga odpowiednio dobrany preparat pielęgnujący, łagodzący podrażnienia oraz wspomagający gojenie ran. W dermokosmetykach szukaj czynnego biologicznie ozonu, jonów srebra oraz kwasu hialuronowego. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie odpowiedniej diety oraz dobrania leków zmniejszających stężenie glukozy we krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *