W dobie mediów społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram i YouTube, viralowe metody pielęgnacji włosów szybko zdobywają ogromną popularność. Ludzie na całym świecie dzielą się swoimi sprawdzonymi trikami i hackami, które obiecują zdrowe, lśniące włosy, szybkie sposoby na ich podcięcie lub wykonanie eleganckich czy szalonych fryzur. Pewnie sama nieraz zastanawiałaś się, jakie znasz sposoby pielęgnacji włosów, które stosują także influencerki. Viralowe metody pielęgnacji włosów zdobywają uznanie głównie dzięki skuteczności i łatwości stosowania. Dodatkowo możliwość porozumiewania się w komentarzach z innymi użytkownikami i użytkowniczkami sprawia, że platformy społecznościowe stają się powoli bazą informacji, wśród których znajdziesz wszystko o pielęgnacji włosów i sposobach ich układania oraz wskazania do pielęgnacji włosów różnego rodzaju kosmetykami czy składnikami naturalnego pochodzenia. Pamiętaj jednak, że każdy włos jest inny, dlatego podczas próbowania nowości szukaj rozwiązań, które będą najlepsze dla Twoich włosów i nie osłabią ich aktualnej kondycji.
Viralowe metody pielęgnacji
Metoda Curly Girl (CGM)
Metoda Curly Girl, opracowana przez Lorraine Massey w 2010 roku, zyskała popularność dzięki promowaniu naturalnych loków i fal. CGM opiera się na zasadzie unikania składników, które mogą wysuszać i uszkadzać włosy, takich jak siarczany, silikony, alkohole i parabeny.
Wśród głównych zasad CGM wymienia się:
- stosowanie łagodnych, bezsulfatowych szamponów lub metody cowash, czyli mycie odżywką,
- regularne, dogłębne nawilżanie włosów,
- nakładanie produktów stylizujących (żele, kremy) na mokre włosy,
- używanie metody „plopping” (zawijanie włosów w bawełniany t-shirt) do wysuszenia,
- unikanie gorącego powietrza narzędzi fryzjerskich i pozostawianie włosów do naturalnego wyschnięcia.
Metoda Curly Girl pomaga przywrócić naturalny blask i sprężystość loków, chroniąc je jednocześnie przed przesuszeniem i uszkodzeniami. Wiele osób szybko zauważyło znaczną poprawę w kondycji, teksturze i zdrowiu swoich włosów po rozpoczęciu stosowania metody Curly Girl, dlatego cieszy się ona niesłabnącą popularnością.
Olejowanie włosów
Olejowanie włosów to tradycyjna metoda pielęgnacji, szczególnie popularna w Indiach. Polega na regularnym nakładaniu olejów roślinnych na skórę głowy i włosy w celu nawilżenia, odżywienia i poprawy ich zdrowia włosów, a także pozbycia się uporczywych problemów, takich jak puszenie, elektryzowanie, rozdwajanie, osłabienie, łupież, łojotok czy łuszczyca. Do olejowania możesz wypróbować dowolny olej, który masz już w domu, chociaż najlepiej wybrać taki, który będzie dopasowany do porowatości włosów. Sięgnij po Olejki organiczne Bioelixire, które świetnie sprawdzają się podczas olejowania. Olejowanie włosów wzmacnia strukturę włosa, zmiękcza i wygładza kosmyki, regeneruje skórę głowy i zapobiega uszkodzeniom mechanicznym. Olej możesz nakładać na suche lub wilgotne włosy i skórę głowy, najlepiej raz w tygodniu. Pozostaw go na kilka godzin lub całą noc, aby w pełni wykorzystać jego właściwości odżywcze, wzmacniające i antyoksydacyjne. Możesz także zastosować wcześniej nawilżający podkład na włosy – w tej roli sprawdzą się np. aloes, kwas hialuronowy i żel z siemienia lnianego.
Najpopularniejsze oleje do olejowania włosów to m.in.:
- Olej kokosowy – dogłębnie odżywia i wzmacnia włosy niskoporowate.
- Oliwa z oliwek – rewitalizuje i pogrubia włosy, szczególnie średnio- i wysokoporowate.
- Olej arganowy – doskonały do pielęgnacji włosów zniszczonych i wysokoporowatych, bogaty w antyoksydacyjną witaminę E i odżywcze kwasy tłuszczowe.
- Olej rycynowy – wspiera wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu.
- Olej z pestek winogron – sprawdzi się w pielęgnacji włosów o każdej porowatości, dostarczając im silnej dawki odżywienia i ochrony.
- Olej awokado – odbudowuje zniszczenia, łagodzi podrażnienia skórne i przyspiesza gojenie ran. Jest idealny do włosów średnio- i wysokoporowatych.
- Olej z czarnuszki – skutecznie łagodzi podrażnienia skórne, wycisza stany zapalne i pomaga pozbyć się takich problemów, jak np. trądzik, łupież czy łojotok.
- Olej rozmarynowy – stymuluje porost włosów i pomaga łagodzić problemy skórne.
Hair Streaming
Hair Streaming to metoda pielęgnacji w duchu minimalizmu i less waste, która zdobywa coraz większą popularność w świecie włosomaniaczek i fanek odpowiedzialnej pielęgnacji. Polega na ograniczeniu liczby stosowanych kosmetyków do minimum oraz skupieniu się na ich jakości i działaniu dostosowanym do indywidualnych potrzeb skóry głowy i włosów. Hair Streaming, podobnie jak Skin Streaming, pomaga zniwelować problem nadmiernego przeciążenia produktami kosmetycznymi, które często w dużej ilości nie przynoszą wystarczająco dobrych efektów i mogą powodować obciążenie, zmęczenie, osłabienie lub utratę blasku włosów.
Jedwabna poszewka na poduszkę
Jedwabna poszewka na poduszkę to prosty, ale skuteczny sposób na ochronę włosów podczas snu. Jedwab jest delikatny dla włosów i zapobiega ich łamaniu, a dodatkowo działa pielęgnująco. Jedwabna powierzchnia minimalizuje tarcie, co zapobiega plątaniu i kruszeniu kosmyków, a dodatkowo nie wchłania wilgoci z włosów tak intensywnie, jak bawełna czy inne naturalne materiały. Spanie na jedwabnej poszewce pomaga też utrzymać gładkość włosów, redukując ich puszenie i elektryzowanie.
Metoda inwersji
Metoda inwersji to technika, która ma na celu przyspieszenie wzrostu włosów poprzez zwiększenie krążenia krwi w skórze głowy. Polega na codziennym masowaniu skóry głowy i trzymaniu głowy w dół przez kilka minut. Żeby zastosować metodę inwersji codziennie przez 4-7 dni masuj skórę głowy przez 4-5 minut używając ciepłego oleju lub specjalnej wcierki do skóry głowy (możesz wypróbować np. Wcierkę Bioelixire Gęste Włosy, stworzoną w celu zahamowania wypadania i pobudzenia wzrostu włosów). Następnie przez 4-5 minut, trzymaj głowę w dół, aby pobudzić krążenie krwi. Możesz to zrobić siedząc na krześle i pochylając się do przodu lub kładąc się na łóżku z głową zwisającą poza jego krawędź. Zwiększone krążenie krwi w skórze głowy może wspomagać wzrost włosów poprzez dostarczanie większej ilości składników odżywczych do mieszków włosowych. Choć nie ma naukowych dowodów potwierdzających skuteczność tej metody, wiele osób zauważyło jej pozytywne działanie, co przełożyło się na jej dużą popularność.