Każda przygoda ze świadomą pielęgnacją powinna rozpocząć się od sprawdzenia porowatości włosów. Znając ją możemy lepiej poznać swoje włosy i skuteczniej dopasować kosmetyki do pielęgnacji, wpływając tym samym na ich kondycję oraz wygląd. Z naszego poradnika dowiesz się, jak sprawdzić porowatość włosów za pomocą różnych metod oraz jakie są cechy charakterystyczne każdej porowatości.

Co to jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to inaczej stopień odchylenia łusek od rdzenia włosa, czyli jego warstwy zewnętrznej od wewnętrznej. Im bardziej odchylona jest łuska, tym wyższa będzie porowatość. Jest wiele sposobów, które pomogą ci określić, jakiego rodzaju są twoje włosy – większość z nich możesz wykonać w domu!

Jak sprawdzić porowatość włosów? – test Bioélixire

Najłatwiejszą metodą jest rozwiązanie testu na porowatość włosów, który znajdziesz na naszej stronie Bioélixire. Starannie opracowany zestaw pytań pomoże Ci ustalić, jak reagują twoje włosy na pielęgnację, stylizację i działanie czynników zewnętrznych, a także w jakiej są kondycji. Dzięki temu z łatwością określisz, jak dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Porowatość włosów – test wody

Jednym z najprostszych sposobów na określenie porowatości włosów jest wykonanie w domu testu ze szklanką. Wystarczy nalać do niej letniej wody, a następnie umieścić w niej włos. Po kilku minutach sprawdź, jak zmienił on swoje położenie – jeśli leży na dnie szklanki, Twoje włosy prawdopodobnie są wysokoporowate. Jeśli znajduje się mniej więcej w połowie szklanki, włosy są średnioporowate, natomiast jeśli wciąż pływa na powierzchni wody, włosy najprawdopodobniej są niskoporowate. Jeśli nie jesteś pewna wyniku, test można powtórzyć kilkukrotnie – pamiętaj jednak, że sposób ze szklanką należy traktować jedynie jako wskazówkę. Nadal warto stale obserwować, jak zachowują się nasze włosy w różnych sytuacjach.

Jak określić typ porowatości włosów na podstawie skrętu?

Wiele na temat porowatości może powiedzieć naturalny skręt naszych włosów. Włosy kręcone zazwyczaj są wysokoporowate lub średnioporowate – łuska włosów rozjaśnianych lub poddawanych innym zabiegom chemicznym najczęściej jest najbardziej odchylona od rdzenia. Posiadaczka włosów o luźniejszym skręcie oraz falowanych zwykle ma włosy średnioporowate, które za sprawą odpowiedniej pielęgnacji mogą zmieniać swoją porowatość w kierunku niskiej. Włosy niskoporowate natomiast są zazwyczaj proste, nie puszą się i łatwo je dociążyć – oznacza to, że łuska jest najmniej odchylona od kory włosowej. Możesz także wypróbować metodę OMO lub mycie włosów odżywką.

Jak rozpoznać włosy wysokoporowate?

Najbardziej wymagające w codziennej pielęgnacji są włosy kręcone. Jaka porowatość jest za to odpowiedzialna? Jeśli twoje kosmyki przypominają małe sprężynki lub włosy mocno się kręcą i były wielokrotnie rozjaśniane – najprawdopodobniej masz włosy wysokoporowate. Włosy o takiej porowatości mają tendencję do wysuszania i elektryzowania, są też bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne, takie jak wilgotność powietrza, temperatura czy zabiegi chemiczne. W pielęgnacji włosów wysokoporowatych warto więc zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednie zakwaszenie, nawilżenie oraz ochronę przed promieniami UV. Żeby skutecznie zadbać o włosy kręcone wypróbuj metodę Curly Girl, która została opracowana specjalnie dla tego typu kosmyków. Włosy wysokoporowate mogą łamać się i kruszyć, dlatego zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu ich przed stylizacją oraz wyjściem na zewnątrz. W tym celu świetnie sprawdzą się lekkie silikony, które wygładzą łuski i otoczą je ochronną warstwą. Przetestuj serum silikonowe Bioelixire, które zostało wzbogacone w cenne oleje roślinne, witaminy i filtr UV. Jeśli twoje włosy często się puszą, sięgnij po odżywkę lub maskę emolientową, np. wegańską odżywkę emolientową z serii Bioélixire “Istota Natury”.

Jak rozpoznać włosy średnioporowate?

Włosy średnioporowate najczęściej są lekko kręcone lub falowane, mogą się puszyć lub strączkować, pozostają jednak bardzo podatne na stylizację i schną szybciej niż niskoporowate. Przy odpowiedniej pielęgnacji łatwiej wydobyć z nich gładkość i blask niż z wysokoporowatych, jednak trzeba zapewnić im właściwą równowagę PEH, czyli protein, emolientów i humektantów. Włosy średnioporowate dość szybko schną naturalnie, jednak suszarka z dyfuzorem pomoże w wydobyciu ich naturalnego skrętu. Aby dociążyć włosy średnioporowate i dodać im więcej blasku, sięgnij po wegańską odżywkę proteinową Bioélixire z serii “Istota Natury” oraz serum silikonowe, na przykład z czarnuszką.

Jak rozpoznać włosy niskoporowate?

Włosy o niskiej porowatości najczęściej są proste, lśniące i sypkie, a ich struktura przypomina taflę, za co odpowiedzialne są łuski przylegające do rdzenia włosa. Włosy niskoporowate długo schną, ponieważ słabo nasiąkają wodą. Trudno je także wystylizować, a poddane działaniu wysokiej temperatury szybko wracają do swojej naturalnej formy. Ten rodzaj porowatości sprawia, że włosy wymagają minimalistycznej pielęgnacji, która opiera się na odpowiedniej ilości humektantów – to właśnie one zadbają o to, aby włosy pozostały odpowiednio nawilżone i lepiej wchłaniały wodę. Wegańska odżywka humektantowa Bioélixire z serii “Istota Natury” oraz szampon nawilżający pozwolą ci zachować gładkie i lśniące włosy na co dzień. W kosmetykach szukaj składników takich jak aloes, miód, gliceryna czy olej kokosowy, a także silnie odżywczych i nabłyszczających biofermentów, ekstraktów roślinnych czy alg morskich.

Pamiętaj, że żaden z wykonywanych w domu testów nie jest tak wiarygodny, jak badanie struktury włosów przeprowadzone przez trychologa. Dlatego jeśli masz wątpliwości poradź się specjalisty, który pomoże odpowiednio dobrać kosmetyki do pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *