Ozon (O3) to trójatomowa postać tlenu, która powstaje na skutek wyładowań atmosferycznych. Kojarzy nam się głównie zapachem powietrza po burzy, z toksycznym działaniem na układ oddechowy, stratosferą oraz ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym. Ozonowane kosmetyki mogą więc wydawać się nam zagadką, choć liczne badanie wskazują, że ozon w kosmetyce wykorzystywany jest od dawna i znajduje coraz więcej zastosowań. Początkowo ozon stosowany był do dezynfekcji ran podczas I wojny światowej, dziś jednak docenia się przede wszystkim jego korzystny wpływ na skórę – również głowy. Jak działają ozonowane kosmetyki i jak bezpiecznie stosować ozon?

Jak działa ozon?

Ozon w kosmetyce łączy się zazwyczaj z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi – dopiero wtedy tworzy on związki, które mają korzystny wpływ na naszą skórę. W ten sposób ozon wnika w jej głębsze warstwy, odżywiając ją, dotleniając i jednocześnie przyspieszając regenerację uszkodzonych komórek. Zwykłe preparaty nie docierają do tak głębokich warstw naskórka, dlatego ozon sprawdza się w leczeniu podrażnionej skóry i poważniejszych problemów dermatologicznych, takich jak łuszczyca, blizny potrądzikowe, atopowe zapalenie skóry, oparzenia, odleżyny czy trudno gojące się rany i otarcia. Dodatkowo ozon działa odkażająco, antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, gdy jest stosowany w odpowiednich dawkach. Głównym zadaniem ozonowanych kosmetyków jest normalizowanie funkcjonowania skóry oraz wspomaganie leczenia jej niedoskonałości. 

Ozonoterapia w medycynie i kosmetologii

Działanie alotropowej odmiany tlenu O3 wykorzystywane jest w rozmaitych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii czy kosmetologii. Ozon widocznie odmładza, spłyca zmarszczki, wspiera leczenie stanów zapalnych oraz uszkodzeń skórnych. Ozon stosowany jest też do odkażania i oczyszczania powierzchni skóry twarzy. Ponadto bierze udział w procesach leczenia metabolizmu, poprawy mikrokrążenia czy dotleniania skóry.

Ozon – zalety i właściwości

Najważniejsze właściwości ozonu to przede wszystkim działanie:

  • rewitalizujące,
  • regenerujące,
  • dotleniające,
  • antybakteryjne,
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwgrzybicze,
  • antyoksydacyjne.

To jednak nie koniec jego zalet! Ozon wykorzystywany jest także w procesie ozonolipolizy, ponieważ wspiera redukcję tkanki tłuszczowej, mobilizując organizm do naturalnego wykorzystywania tłuszczu do produkcji energii, a także niszcząc doraźnie tkankę tłuszczową i pobudzając metabolizm – to doskonały sprzymierzeniec w walce z cellulitem!

Ozon – inne zastosowania

Ozonowane kosmetyki to nie jedyne zastosowanie alotropowej odmiany tlenu O3 – wykorzystuje się go również jako środek dezynfekcyjny, wspomagający gojenie się ran oraz leczenie infekcji. Ozon stosuje się między innymi w terapii leczenia trądziku, opryszczki, łuszczycy, nadpotliwości, cellulitu czy stopy cukrzycowej. Jego właściwości pobudzające procesy metaboliczne sprzyjają zaś odchudzaniu. To jednak nie wszystko! Ozon jest również używany do napowietrzania wód mineralnych i źródlanych, oczyszczania wody w basenach czy usuwania szkodliwych pestycydów z powierzchni warzyw i owoców.

Ozon – zalety stosowania na włosy i skórę głowy

Stosowanie ozonowanych kosmetyków na skórę głowy wzmacnia cebulki włosowe i dotlenia je, zapobiegając wypadaniu włosów i wspierając ich szybki porost. Ozon to również doskonałe remedium na podrażnioną skórę głowy, której nieobcy jest łupież lub stany zapalne. Dzięki ozonoterapii włosy będą rosły zdrowsze i mocniejsze. Poznaj naszą wyjątkową maść z serii Dermozon Bioélixire – to kosmetyk o innowacyjnym składzie, opracowanym  przez dr K. Klimasa. Dermozon Bioélixire łączy w sobie skuteczne działanie ozonu z naturalną oliwą z oliwek i masłem kakaowym – za sprawą tego połączenia substancje odżywcze wnikają w głębokie warstwy naskórka, regenerując i odżywiając go, zapewniając jednocześnie skórze głowy kompleksową pielęgnację, również w przypadku poważniejszych problemów dermatologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *